EU řekla, na kolik budou moct lidé v zimě topit. To je síla, bude potřeba pár svetrů

Zatímco ještě před pár měsíci se to jevilo jako teoretická možnost, dnes už je prakticky jisté, že přinejmenším tento podzim a zimu nás čekají skutečně krušné chvíle, kdy se budeme muset obejít bez množství plynu, na které jsme zvyklí a které jako společnost běžně využíváme.

V kancelářích bude zima

Evropská unie se rozhodla, že se zbaví závislosti na dosud dominantním dodavateli plynu a nebude čekat na okamžik, než ho tento sám případně vypne. To však v současných podmínkách znamená, že na řadu musí přijít úsporná opatření, a to už nikoliv na dobrovolné bázi, ale povinná.

Evropská komise už přišla s finalizovaným návrhem, jak by to mělo vypadat. Předně se bude ve veřejných a komerčních budovách topit maximálně na 19 stupňů Celsia. To bude pro mnohé opravdu velká změna, protože dosud se topilo třeba i na 22 stupňů.

Zejména lidé v kancelářských profesích tak mohou pociťovat určitý diskomfort. Pokud totiž na místě sedíte několik hodin, tělo se jen tak nezahřeje. Pro mnohé to bude znamenat nutnost nosit nějaký ten svetr navíc. Případně do své pracovní rutiny zakomponovat nějakou pravidelnou pohybovou aktivitu, která člověka zahřeje.

Foto: Shutterstock

Snížení pro domácnosti

Pokud jde o domácnosti, zde je zatím plán poněkud nejasný. Je to zřejmě z důvodu, aby zbytečně brzy nedocházelo ke kritice veřejnosti, že ji někdo omezuje v tom, nakolik si může doma zatopit. I tady už padlo první opatrné číslo. Je však neurčité: v domácnostech by se měla teplota vytápění snížit o jeden stupeň. Nebylo však řečeno, z jakého výchozího stavu. Není vyloučeno, že i domácnosti tak skončí na devatenácti stupních.

Celá záležitost se řeší na evropské úrovni, což může mít pro Čechy poněkud nepříjemné konotace. Zatímco třeba v západní Evropě je totiž dlouhodobě zvykem byty nepřetápět a raději se přiobléci, u nás je tomu naopak. Lidé topí klidně na 25 stupňů a doma chodí velmi nalehko.

Také proto nedává příliš smysl, aby si každý individuálně snížil teplotu o jeden stupeň, protože výchozí hodnoty jsou úplně jiné. Pokud si někdo sníží teplotu z 25 stupňů na 24, zřejmě to příliš nepocítí. Ale pokles z 20 na 19, to už může být velký rozdíl.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pepa
Pepa
2 let

Jak se bude něco takového kontrolovat? Myslím v domácnostech. Pravda, vzhledem k cenám drtivá většina sníží i o víc než jeden stupeň.

Radek
Radek
2 let

Hlavně že oni budou mít teplo. Vymýšlejí jen pixxxiny

Jakub
Jakub
2 let

To bude paráda. V zimě mám doma běžné 19-20° a pokud by bylo méně, při vyšší koncentraci lidí to způsobuje vyšší vlhkost a vznik plísní. To znamená více větrat a tím ztráta tepla…. Začarovaný kruh 🤣

Daniel
Daniel
2 let

Eu my nebide narizovat udelam si doma saunu klidne tam budu mit 30 stupnu a nic stim neudela…

Pavel
Pavel
2 let
Reply to  Daniel

A co když budou dělat obchůzky po bytech zelení ordneři a kontrolovat, zda-li někde není přetopeno ?

Karel
Karel
2 let

Na devatenáct topím i méně už několik let jsem zvyklý na zimu

Eva
Eva
2 let
Reply to  Karel

Já taky netopim, jen když je pořádná zima a žiju

mrbignos
mrbignos
2 let

EU je za toto co sa deje zodpovedna. Takze mi nebude diktovat co mam robit.

Snipik
Snipik
2 let

EU by se mĕla zamyslet nad tím co s Evropou dělá, začalo to Covidem a zázračnými vakcínami (o kterých nikdo nic neví) a teď nám bude diktovat jak máme topit. Kdyby bylo co k čemu každýmu státu dá částku, aby si lidi mohli pořídit fotovoltajku a bylo by.

Hana
Hana
2 let

A mě je to jedno, protože pro mě se nic nemění, topení mám v zimě nastavené na max devatenáct, dvacet, takže já se klepat nebudu, chlad mi problém nedělá, spíš naopak.

Ladislav
Ladislav
2 let

Článek o prostoduchém nařízení může napsat pouze člověk stejných kvalit. Jakpak asi toto nařízení budou dodržovat na Sicílii nabo na jihu Řecka, jak u nás a jak ve Švédsku? Toto může vymyslet jenom trotl.

Monika
Monika
2 let

A to ještě EU neuvažuje kolikrát se můžeme za den nadechnout!

Miroslav Bezdíček
Miroslav Bezdíček
2 let
Reply to  Monika

Za chvíli nám EU bude určovat, kdy budeme moci chodit na hajzl….