Je dobře známou věcí, že na starém kontinentu aktuálně není důležitějšího tématu než ochrana klimatu. Ačkoliv běžné lidi to zase tak netrápí, v nejvyšších patrech se dělá vše pro to, abychom omezili emise. Dokonce si kvůli tomu neváháme odstřelit třeba nejvýnosnější průmysl, rozuměj ten automobilový a děláme dříve nemyslitelné věci, jako je třeba chystaná povinná rekonstrukce rodinných domů, aby byly úspornější.
Něco už se nedoveze
Hodně se toho bude dít také na poli potravin. Už se otevřeně hovoří o tom, že bude třeba omezit konzumaci masa a obecně živočišnou produkci. To se stále dá dělat v našem omezeném rybníčku, avšak Evropa má ambice prosazovat své záměry v celosvětovém měřítku.
Jedním z trnů v oku ochránců životního prostředí je především likvidace velkých deštných pralesů v Jižní Americe, zejména pak v Brazílii. Ty se starají nejen o produkci kyslíku, ale také absorbují škodlivý oxid uhličitý. Pochopitelně přitom nelze suverénní zemi nakázat, aby s kácením přestala. EU se však chce pokusit znepříjemnit využívání takto získaných ploch natolik, že se to nevyplatí.
Chystá se proto poměrně drakonický zákon, který zakáže dovážet produkty, které neprokáží, že nepocházejí ze zemědělské činnosti v rámci odlesněných oblastí. Hodně se to dotkne například kávy, čokolády, ale i řady dalších oblíbených potravin.
Zdražení a nedostatek
Celou záležitost nepůjde nějak snadno obejít, protože každá taková potravina nebo zboží jiného druhu bude muset být opatřeno podrobným certifikátem, který bude obsahovat mimo jiné satelitní snímky a GPS souřadnice.
Je jasné, že řada dovozců to nebude schopna splnit, protože jejich potraviny z odlesněných oblastí pocházejí. Může proto dojít k poměrně významnému zdražení určitých produktů, případně k jejich nedostatku. To je ale podle všeho přijatelná oběť ve jménu záchrany deštných pralesů.
Foto: Shutterstock
Iniciativní blbnutí šílených bruselských sociálně-inženýrských experimentátorů dál graduje. Nikdo se neodváží kritizovat škůdcovskou činnost Evropského parlamentu, pod jehož kuratelou probíhá v naší zemi budování bruselské diktatury.
A kdo ty pralesy nechal vykácet kvůli palmovému tuku,korporáti z USA.
Domorode obyvatelstvo kvuli mamonu a vlastni neschopnosti 😉 Neco jako nasi tvrde pracujici spoluobcane. Rukama, samozrejme.
Zato v Čechách se místo poli postaví montovny a sklady a všechno se bude dovážet a druhejm budem přikazovat …
Jděte do pr.
👍
To abys mel kde pracovat, ty poli.