Evropu čeká hrozná zkouška, Češi se mají na co těšit. Na Ukrajinu prý okamžitě zapomeneme

V Rusku se neustále ubezpečují o tom, že Evropa dopadne hodně špatně a že se brzy bude muset začít starat jen sama o sebe. Jednou už to ale nevyšlo. Hrozilo se opravdu strašlivou zimou, kdy nemělo být čím topit a měla vypadávat elektřina. Nic z toho se však nestalo a Evropané naopak zimu zakončili s rekordními zásobami plynu v zásobnících, které jim dávají slušnou výchozí situaci do další zimy.

Další problém

Ale když toto nevyšlo, už je tu údajný další problém, s nímž se budou muset Evropané, a Češi nevyjímaje, vypořádat. Jde prý o hrozivé sucho, které přijde. Informuje o tom agentura RIA Novosti. Paradoxně by za ním měla stát právě mírná zima s minimem srážek.

Mají to být právě vysoké teploty nad nulou, které vyčerpaly už tak skromné zásoby pitné vody na kontinentu. Nemá to být přitom problém pouze běžných vodních toků, jako jsou řeky, které přestanou být splavné pro nákladní dopravy, ale také o podzemní vody.

Komentátorka této agentury je přesvědčena o tom, že se v Evropě budou zavádět tvrdá restriktivní opatření, jež budou mít za cíl donutit lidi šetřit vodou. Zmiňuje příklad Velké Británie, která prý zvažuje zákaz výroby a instalace zařízení, která příliš plýtvají vodou. Cílem je, aby lidé v příštích 15 letech snížili spotřebu vody o pětinu, což ale na druhé straně není nic tak drakonického, pokud vyjdeme z toho, že dnes se vodou spíše plýtvá.

Foto: Shutterstock

Bude dost vody?

Některé země, jako například Francie, také zvažují zavést jakýsi základní tarif na spotřebu vody, v rámci kterého by byla účtována levněji. Pokud by však člověk tuto kvótu překročil, musel by za vodu platit výrazně více. Ani to však nelze označit za nějak tvrdé opatření.

Pravdou je, že o problému sucha se v posledních letech hodně mluví a někdy to došlo i tak daleko, že bylo třeba omezeno zavlažování zahrady nebo napouštění bazénů. V posledním měsíci se ale na druhé straně zdá, že pršet vůbec nepřestává, a hladiny řek se naopak zvedají. Zřejmě to tedy nebude tak horké, jak to vypadá.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Václav
Václav
7 měsíců

AAzdraví se odvažuje posuzovat,co bylo před r.1989,ale někdy to je jen posun času a čas se nedá zastavit,ani vrátit! A počasí a vědci? Dnes to už nejsou vědci,k tomu významu mají ti lidé daleko,spíš bych řekl “aktivisté”! Hodně věcí je jinak,než nám vtloukají média,hlavně MSM….

Karel Bláha
Karel Bláha
1 rok

RIA Novosti? Není to náhodou Ruská agentura? Ten název není zrovna důvěryhodný, takže zprávám nevěřím.

Last edited 1 rok by Karel Bláha
Rudolf
Rudolf
1 rok

Sice jsou asi slušné zásoby plynu, ale není to tím, že byla mírná zima, ale tím, že se přestalo topit plynem. Stačí vyjet za Prahu a hned je “cítit” topení uhlím.

Radomír
1 rok

Ten titulek zní dobře ! Kéž by ta druhá část byla pravda ! 😂

Martin
Martin
1 rok
Reply to  Radomír

Přesně, melou samé 💩💩💩

David
David
1 rok

Zdravím, Mám za to, že když člověk upřímně začne vnímat svou občanskou odpovědnost – vůči sobě, druhým, přírodě – zjistí, že dialog s obavami Ruskeho člověka je boj s větrnými mlýny. Prostě ať jde dom a nedělá kyš kyš, vy jste si spodní vody zabetonovali, to nám s naší rozlohou se stát nemůže… …jinak místo množení zcela zbytecneho strachu by šlo třeba reformovat přístup k dějinám – a to nám jde trochu líp než v Rusku – ať s pokorou dokážeme jeden s druhým setkat a prosit o odpuštění. Vytváření strachu… …to už tu bylo a moc se opravdu neosvědčilo.… Číst vice »