Není moc horších věcí, než když člověk trpí zdravotními komplikacemi po požití zkaženého masa. Naštěstí jsme většinou schopní včas rozpoznat, že maso není v takové kondici, abychom ho mohli konzumovat. Pak však nezbývá nic jiného než ho vyhodit. Jak maso skladovat, abychom ho udrželi co nejdéle v dobré kvalitě a neriskovali zdravotní problémy?
Maso umísťované do ledničky
Pokud zakoupíme v obchodě chlazené maso a nechceme ho zamrazovat, ale dát pouze do ledničky, měli bychom dodržovat několik pravidel. Zaprvé je důležité dbát na to, aby maso nebylo v teplém prostředí v době, kdy jej přenášíme z obchodu domů – typický problém je například v létě, kdy necháme nákup několik hodin v rozpáleném autě. V takových podmínkách se maso může zkazit velmi rychle.
Když maso v pořádku přineseme domů, umístíme ho do ledničky. Ideální teplota je mezi 2 a 5 °C, je dobré maso nechávat ve spodní části ledničky a izolovat ho od dalších surovin, které v lednici máme. Velmi důležité je, aby se maso nebo šťáva z něj nedostala do kontaktu s jiným jídlem, především tím, které už nebudeme tepelně upravovat. Na to se hodí různé krabičky, případně oddělené přihrádky, které od sebe věci v lednici bezpečně oddělí. Chlazené maso bychom měli zpracovat do tří dnů.
Maso v mrazáku
Řada lidí nechává maso v mrazáku velmi dlouho v přesvědčení, že zamražené vydrží všechno. Pravda je však taková, že ani v mrazáku bychom neměli maso nechávat déle než půl roku. Je vhodné nastavit teplotu na – 18 °C, opět od sebe jednotlivé kusy masa a dalších potravin oddělovat a také maso zabalit do fólie.
Hotové maso
Dáváme-li do ledničky hotový pokrm z masa, měli bychom ho uzavřít do krabičky a dbát na to, aby nepřišel do kontaktu s jinými surovinami uchovávanými v lednici. Hotové maso by se však mělo zkonzumovat co nejdříve, ideálně do 24 hodin, a i v takovém pořádně zkontrolovat, že je jídlo stále ještě v pořádku a vhodné ke konzumaci.
Foto: Shutterstock, zdroj: FoodAndWine