Odborníci varují před následky po používání vyšších dávek antibiotik. Pokud se snažíte neustálým užíváním antibiotik vyrovnat s opakujícími se nemocemi, vede to k rapidnímu snižování jejich účinnosti a nakonec i ke vzniku odolnějších bakterií.
Výzkum zveřejněný v časopise Royal Society Biology Letters, o kterém informovala agentura AFP, hovoří zcela jasně. Předchozí výzkumy dokládají, že působení vyšších dávek antibiotik na bakterie může zpomalit jejich schopnost vyvinout si vůči antibiotikům odolnost. Jenže studie dosud nevěnovaly velkou pozornost tomu, jak tyto vyšší dávky konzumovaných antibiotik ovlivňují celkové zdraví daných mikrobů.
Bakterie s vyšší fyzickou zdatností
Tým britských a evropských badatelů se ve výzkumu nově zaměřil na to, jak populace bakterie Escherichia coli reagovala na různé koncentrace tří běžně používaných antibiotik. Vědci zjistili, že zatímco vyšší dávky antibiotik zpomalily rychlost, jakou si vůči nim bakterie vytvořily odolnost, současně však také způsobily vznik bakterií s vyšší celkovou fyzickou zdatností s vyšší mírou reprodukce.
Dominantní bakteriální kmeny
Mato Lagator z Manchesterské univerzity, který je jedním z vedoucích autorů studie, uvedl, že na základě hypotézy, že v populaci bakterií se dominantním bakteriálním kmenem s větší pravděpodobností stane ten, který se reprodukuje mnohem rychleji, považují vědci míru reprodukce bakterií za určující znak jejich celkové fyzické zdatnosti. Zvážení fyzické zdatnosti vyvinutých bakteriálních kmenů tak problémům s optimálním dávkováním antibiotik přidává podle autorů studie zase další rozměr.
Antimikrobiální rezistence jako jedna z největších hrozeb
Více studií v posledních letech opakovaně upozornilo na rizika nadměrného předepisování antibiotik lékaři a jejich přehnané používání při chovu hospodářských zvířat. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí – CDC odhaduje, že každý třetí recept na antibiotika není třeba. OSN označila antimikrobiální rezistenci, což je schopnost mikroorganismů přežít působení antimikrobiálních léků, za jednu z největších hrozeb, kterým je lidstvo vystaveno a do roku 2050 zřejmě způsobí ročně 10 milionů úmrtí.
Foto: Shutterstock, zdroj: Phys.org