Cuketa se skvěle hodí k tepelné úpravě. Vařená cuketa si uchovává podobné nutriční hodnoty jako syrová i přes to, že vařením ubývá vitaminů, zejména pak vitaminu C.
Recept na chutné cuketové zelí ozvláštní vaši kuchyni a můžete ho využít jako přílohu k masům (uzenému, pečenému atd.).
Každý jistě zná vepřo knedlo zelo. Ale i tento klasický recept můžete doplnit namísto klasického kysaného zelí o zelí kedlubnové nebo právě cuketové. Při přípravě cuketového zelí zabere nejvíce času samotné vypocení cukety. Následné vaření je již velmi rychlé.
Jak udělat cuketové zelí
Suroviny
- 2 větší cukety
- 1 střední cibule
- máslo
- 1 lžíce hladké mouky
- cukr
- ocet
- kmín
- sůl
Postup
Cukety oloupeme a nahrubo nastrouháme. Pokud jsou cukety menší, tak nemusíme vydlabávat vnitřek cuket. Pakliže máme cukety přerostlejší a semínka by byla větší, doporučuji cukety vydlabat a následně nastrouhat. Nastrouhanou cuketu dáme do sítka a vymačkáme přebytečnou vodu. Následně cuketu osolíme a necháme asi půl hodiny v sítku odpočívat, zatímco z ní bude vykapávat voda. Poté opět vymačkáme.
Nyní si vytvoříme jíšku s cibulkou. Na másle (můžeme použít i sádlo nebo rostlinný tuk) zpěníme najemno nakrájenou cibulku, zasypeme lžící mouky a lehce osmahneme. Nenecháme mouku moc ztmavnout. Přidáme cuketu, kmín, cukr a ocet dle chuti.
Vaříme maximálně 5 minut. Důležité je cuketu moc dlouho nevařit, jinak by ztratila svou strukturu a rozvařila by se.
Tipy
Cuketové zelí je vhodnou alternativou pro těhotné a kojící maminky nebo osoby, které mají potíže s trávicím traktem. Cukety oproti klasickému zelí nenadýmají. Cuketa je také vhodnou potravinou při redukci váhy, neboť má nízký obsah kalorií, a naopak velký obsah základních živin. Z 95 % je cuketa tvořena vodou.
Foto: Shutterstock