Vynikající dušené zelí je pro mnohé z nás synonymem slavnostního oběda. Někdo jej umí připravit chutně, jiní ještě tápou a neumějí definovat přesnou chuť. Fígl z restaurace vám pomůže nalézt tu správnou chuť a konzistenci této lahodné přílohy.
Kysané zelí je nejlepší pro naše zdraví
Zatímco sterilované zelí přišlo o hodnou dávku svých živin, kysané zelí je pro naše zdraví skutečným přínosem. Prošlo totiž procesem mléčného kvašení, což z něj dělá vítaný zdroj vitamínů a minerálů pro náš organismus.
Kysané zelí navíc nepotřebuje vůbec žádné konzervanty. Vše nahradily zdravé bakterie, které vznikají při procesu kvašení. V sáčku s kysaným zelím tak naleznete pouze zelí, kmín a sůl. Nic víc není potřeba. Sterilované zelí v sobě ukrývá konzervanty, které uměle udržují jeho trvanlivost.
Základem úspěchu je karamel!
Tuto ingredienci byste zřejmě v dušeném zelí nečekali. Přitom přesně tato dobrota se zaslouží o vynikající chuť i konzistenci zelí. Abyste si vytvořili domácí dušené zelí prvotřídní chuti, budete potřebovat:
- 500 g kysaného zelí
- rostlinný olej
- lžíce sádla
- 2 cibule
- krystalový cukr
- 500 ml hovězího vývaru
- 3 kuličky nového koření
- 1 bobkový list
- menší hrst kmínu
- 2 brambory
- sůl
- ocet na dochucení
V kuchyni už to voní
Zelí pro jistotu nakrájejte ještě na menší kousky, aby se následně dobře konzumovalo.
V hrnci si rozpalte půl dílu oleje a půl dílu sádla. Na nich osmahněte dozlatova cibuli, kterou jste si nakrájeli na menší kostičky. Než ji sejmete z plamene, ještě si posypejte cukrem a při stálém a intenzivním míchání nechte cukr zkaramelizovat.
Takto připravené zelí poté zalejte velmi teplým vývarem. Do základu pak již jen stačí přidat své oblíbené zelí a dochutit je.
Pro výraznější chuť přílohy se doporučuje v hrnci nechat na chvíli vařit nové koření a bobkový list. Přidat můžete i trochu kmínu.
Fígl na dokonalé zahuštění
V žádném případě do zelí nedávejte mouku. Snižuje trvanlivost i hodnotu tohoto pokrmu. Na zahuštění použijte obyčejný brambor. Ten nastrouhejte na jemném struhadle a nechejte jej provařit ve směsi zelí.
A je to. Vynikající příloha je na světě. Cítíte tu vůni? Nám už se sbíhají sliny!
Foto: Shutterstock
Tak takhle zelí ne. Také ho trochu zahušťuji mouku. Sádlo, cibulka, trocha vody, trochu provařit, přidat dvě mouky, přidat trochu cukru. Pokud je v zelí málo kmínu tak přidat při restování cibulky. Tak vařila zelí babička, maminka a já na tom nebudu nic měnit. Jsme na něj takto zvyklí a chutná nám.😏
Krucinál. Už běžte do prdele s tím vetováním mouky při každé příležitosti – ještě aby to radily takové kuchařské nuly, jako tady.