Rajčata jsou velice oblíbená. Lidé je pěstují na zahradách i ve skleníku, a někteří zahrádkáři se pyšní desítkami druhů. Rajčata jsou zdravá, a zvlášť ta, která pěstujeme doma bez použití chemie. Jdou jíst syrová, ale zároveň z nich můžeme připravit řadu pokrmů. Z důvodu uchování přezrálých, popraskaných, a ne úplně dokonalých rajčat si můžete připravit například skvělý rajčatový protlak.
Domácí rajčatový protlak
Připravte si 2 kg rajčat. Na klasický protlak nemusíte využít nejkrásnější kusy vaší zahrady. Nakrájejte je a dejte do hrnce. Vařte je tak dlouho, dokud se úplně nerozvaří. Následně je rozmixujte a propasírujte, přidejte k nim lžíci medu a lžičku soli, a vařte do chvíle, než získá protlak požadovanou konzistenci. Pak ho přelijte do sklenic, a sterilujte 20 minut při teplotě 80 stupňů. Skladujte v suchu a temnu.
Pečený protlak
Klasický rajčatový protlak si můžete ještě vylepšit. Připravte ho tak, jako v předchozím případě, jen přidejte nakonec 5 lžic olivového oleje. Zapněte troubu na 140 stupňů a protlak rozprostřete na plech.
Celkem ho tam necháte 3 hodiny, ale mezitím zhruba každých 20 minut protlak seškrábnete a znovu rozetřete. Jeho objem se postupně zmenší asi na polovinu. V té chvíli snížíte teplotu v troubě na 120 stupňů. Pečený protlak uskladněte do čistých sklenic, a zalijte olivovým olejem. Sklenici uschovejte do lednice.
Jak ještě můžete využít úrodu rajčat?
Protlaky jsou skvělé, univerzální a dlouho vydrží. Ale rajčata můžete uskladnit i v jiných podobách. Připravíte z nich snadno chutnou omáčku na těstoviny, nebo je můžete nasušit. A kromě domácího protlaku můžete vyzkoušet i domácí kečup. Je to snadné. Na oleji opečete cibulku, přidáte kousek zázvoru, česnek a přes 3 kg pokrájených rajčat. Stačí rozvařit, rozmixovat, propasírovat. Nakonec dochuťte podle své chuti medem, solí, kořením a vinným octem. Dovařte do požadované konzistence, vyzkoušejte, dochuťte a máte skvělý kečup pro každou příležitost. Uchovávat ho můžete například v klasických láhvích od kečupu.
Foto: Shutterstock