Jedlá soda je nepostradatelným pomocníkem při vaření a pečení, ale paleta jejího využití v domácnosti je mnohem pestřejší. Proč ji sypat na zem a k čemu dalšímu je ještě dobrá?
Sodou proti hmyzu
Mravence, pavouky, rybenky a další malé živočichy, jejichž výskyt je v domácnosti nežádoucí, můžete vypudit velmi jednoduše. Do každého rohu místnosti, tam se totiž těm malým potvůrkám líbí nejvíce, nasypte trochu jedlé sody. Působí jako přírodní repelent. Brzy budete mít po starostech, protože tito nezvaní hosté jedlou sodu nemůžou vystát.
Univerzální čistič
Jedlá soda zabíjí škodlivé mikroorganismy, bakterie a plísně. Když jedlou sodu smícháte s citronovou šťávou v poměru 1:1 a přidáte ještě trošku vody, vznikne vám pasta, kterou vyčistíte v kuchyni téměř vše. Např. troubu, mikrovlnku, varnou desku, zašlé hrnky, kuchyňské obklady i ucpané odtoky.
Stejně skvěle funguje i v koupelně. Bělí a dezinfikuje, takže zvládne odvést většinu práce, stejně jako dostupné čisticí prostředky. Nejlépe ji upotřebíte na čištění obkladů, toalety, sprchy, vany i umyvadla. Stačí jedlou sodu rozmíchat v trošce vody, pastu nanášet houbičkou na kritická místa a drhnout. Poté nechte působit a po čtvrt hodince otřete vlhkým hadrem.
Péče o dutinu ústní
Jedlou sodu můžete také klidně začlenit do své ranní a večerní rutiny při ústní hygieně. Protože má antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti, osvěží váš dech. Pokud si z ní chcete vyrobit ústní vodu, smíchejte půl čajové lžičky jedlé sody s polovinou sklenice teplé vody. Pak použijte jako klasickou ústní vodu. Dobře funguje také jako bělidlo na zuby.
Kromě všeho výše zmíněného jedlá soda oživí zašlé stříbro, pomůže zbavit se plevele, vyčistí koberce a eliminuje nepříjemný zápach. Jedlou sodu se vyplatí mít doma a naučit se ji používat.
Foto: Shutterstock