Existují potraviny, které k získání skvělé chuti potřebují čas, jako například sýr nebo víno. Na druhé straně pak máme takové potraviny, které chutnají nejlépe, pokud jsou čerstvé. A to platí zejména o pečivu, které už po několika dnech nevypadá ani nechutná tak jako po upečení. Proto obvykle končí v koši. V mnoha případech ale zbytečně. Díky jednoduchému triku můžete ze starého pečiva udělat čerstvé i týden po jeho koupi.
Ne vždy zkrátka stihneme spotřebovat veškeré pečivo v době, kdy je ještě čerstvé. Většina lidí pak volí mezi standardními možnostmi: buď pečivo vyhodí, což se mnohým v případě jídla příčí, nebo z něj udělá strouhanku. Existuje ale i další varianta, která udělá ze starého pečiva opět chutné a křupavé.
Zapněte kohoutek a držte chléb pod tekoucí vodou
Může to znít všelijak, protože mokré pečivo opravdu není tím, co bychom si představovali, ale věřte, že je to správný krok, jak z týden starého tvrdého chleba udělat opět čerstvý. Nebojte se chléb držet chvíli pod tekoucí studenou vodou. Je třeba ho tam nechat, dokud kůrka nenasákne vodu. Ale zase si dejte pozor na to, abyste ho pod vodou nenechali příliš dlouhou, protože pak provlhne celý. Obvykle stačí přibližně deset vteřin.
Několikaminutové pečení
Nastavte teplotu v troubě na 150 stupňů a vložte do ní pěkně namočený chléb. Následně pečte po dobu 6 až 12 minut. Záleží na tom, jak moc je pečivo mokré. V průběhu pečení chléb sledujte a uvidíte, zda už nastává čas ho vyndat.
Tento osvědčený postup je krásný v tom, že voda, která se dostala skrz chlebovou kůru se mění na páru tím, jak se v troubě zahřívá. Vnitřek chleba se tak hydratuje a znovu se stává měkčím. Výsledek je úžasně chutný.
Jak chléb uskladnit
Vůni čerstvě upečeného chleba se vyrovná jen máloco. Pokud ho v obchodě či u pekaře koupíte a rádi byste, aby vám vydržel co možná nejdéle čerstvý, je třeba ho především správně uskladnit. Měli byste ho tedy dát do textilního sáčku nebo zabalit do čisté kuchyňské utěrky. Nejlepším místem pro umístění chleba je chlebník. Pokud pečivo držíte v igelitovém sáčku, hrozí, že se zapaří. Proto ho alespoň nezavazujte a nechte chléb volně dýchat.
Foto: Shutterstock, zdroj: Prevention
Ewa si evidentne jen spletla clanek, ale Pavle, vasi rodice jsou bratr a sestra, nebo proc mate tak hloupy dotaz? V clanku je naprosto presne napsano co mate delat, jestli jste to nepochopil, bude lepsi kdyz budete jist tyden stary chleba nadale tvrdy jako do ted
Ve článku se píše jen o kůrce.. mám teda máčet jenom kůrku, nebo celej chleba?? Obávám se, že to budu muset zkusit metodou pokus/omyl
Tak nevím, ale v troubě jsou tytéž brambory hotové za dvacet minut. Pokud mám stejného výsledku dosáhnout desetiminutovým povařením a následným čtyřhodinovým pečením v pomalém hrnci, nedává mi takový postup moc smysl.