Vypěstovat si vlastní suroviny je k nezaplacení. Čerstvou zeleninu máte ihned při ruce a navíc je mnohem chutnější než ta z obchodu. Ne každý má však obrovskou zahradu. I na omezeném prostoru se však dá vypěstovat pěkná úroda. Stačí využít některé osvědčené triky.
Mobilní „zahrada“ pro menší prostory
Zelenina se dá pěstovat třeba v plastových nebo jutových pytlích, ale také v plastových lahvích. Ty mají mnoho výhod – jsou jednoduše dostupné a levné a navíc nezabírají mnoho místa. Můžete je také snadno přemisťovat. Díky tomu, že jsou průsvitné, se skrze ně snáze dostanou sluneční paprsky. Pěstování v lahvích je navíc snadné, takže ho zvládne i začátečník. Podívejme se, jak tímto způsobem vypěstovat třeba oblíbené cukety.
Jak na cukety
V prvé řadě budete samozřejmě potřebovat plastové láhve nebo plastové kanystry. Ideální jsou ty pětilitrové. Nahoře udělejte dostatečně velký otvor, abyste tam mohli cukety zasadit. Ve dně potom udělejte několik menších otvorů, kudy bude odtékat přebytečná voda.
Do láhví následně nasypte vhodný substrát a do něj zasaďte sazenice. Nezapomeňte je zavlažovat a případně odstraňovat příliš rozbujelé listy. Zhruba po dvou měsících se můžete těšit na lahodné plody.
Tento způsob pěstování je vhodný především na balkony, terasy nebo malé dvorky. Kromě cuket můžete v lahvích vypěstovat samozřejmě i další plodiny – třeba okurky, rajčata nebo jahody.
Využití najdou i menší PETky
Kromě velkých pětilitrových láhví můžete využít i ty malé, klasické láhve od balené vody nebo limonády. Hodí se spíše na rostlinky nenáročné na prostor. Dobře se v nich pěstují třeba bylinky. Jejich výhodou je, že nemusí stát jen na zemi – můžete je jednoduše zavěsit a tím ušetříte další místo.
Pravda, plastové láhve nejsou zrovna esteticky nejkrásnější. Pokud však máte tvůrčího ducha, můžete si je vyzdobit podle svojí fantazie a získat tak zcela originální pěstitelské nádoby, které vaši improvizovanou zahrádku dokonale zkrášlí.
Foto: Shutterstock, zdroj: Gardenerspath