Máte doma klasický vysavač, ten se šňůrou do zásuvky a na kolečkách? Možná jste si všimli, že má na sací trubici malý otvor. A pokud jste nezjišťovali, proč tam je, možná ani netušíte, co znamená.
Méně je někdy více
Slouží hlavně k regulaci intenzity vysávání, nebo někdy možná spíše nasávání, vašeho přístroje. Obecně platí, že parkety, plovoucí podlahy nebo lina se dobře vysávají i s menším výkonem. Zatímco u pevně usazených koberců můžete zvolit intenzitu vyšší.
Určitě se vám už ale také stalo, že volně položené menší a lehčí koberce se k sací hadici skoro přilepili. A vy jste je potom museli násilím odtrhnout, jak se je vysavač, jedoucí na vysoký výkon, snažil pohltit. A právě otevírání a přivírání otvoru vám v těchto případech může pomoci.
Stejně tak jeho otevření, a tím pádem snížení podtlaku, vám umožní zbavovat prachu i jemné a křehké věci. Bez obav, že je silný proud vzduchu zničí.
Chraňte motor
Má ale ještě jinou funkci. Občas se stane, že kromě smetí a prachu, které vysát chcete, nasaje vysavač i ležící ponožku nebo igelitový sáček. Prostě nějaký větší předmět, který má schopnost hadici ucpat. A to může v krajním případě vést až k přehřátí nebo dokonce spálení motoru. Pokud ale budete mít otevřený zmíněný otvor, těmto nepříjemnostem lehce předejdete.
Uvolníte tak totiž tlak, zvýšíte proudění vzduchu a tím docílíte i ochlazení motoru. Nemusíte se obávat, že by se otevřenou mezerou vysátý prach dostal z vysavače opět ven. Proud vzduchu, který ho zachytil a uvěznil, je tak silný, že mu nedá žádnou šanci z nastavené cesty uniknout.
Čistěte filtry starému i novému
Pokud chcete, aby vám vysavač vydržel co nejdéle, nezapomínejte mu měnit sáčky a čistit filtry. Ty byste měnit čistit po zhruba každém pátém vysávání. Tak spolehlivě dosáhnete toho, že vysavač nebude smrdět a jeho motor se bude optimálně ochlazovat.
Možná už máte doma novější spotřebič. Ten, kterému stačí dobíjet baterku, a nemusíte tedy přetahovat šňůru z místnosti do místnosti. Určitě ale nezapomínejte čistit i ten. Nestačí jen vysypat smetí ze záchytné nádoby. Musíte ho pravidelně celý vymývat, včetně trubic, které se zanáší.
A samozřejmě nezapomínejte na filtry. Některé vysavače mají i víc než jeden. Jinak vám časem sice bude svítit i vydávat typické „sací“ zvuky, ale smetí doputuje maximálně do trubice. Už ale ne do sběrné nádoby. Nebo ho přístroj nenasaje vůbec, přestože se bude tvářit, že je v plném nasazení. Než ho ale budete chtít reklamovat, pořádně ho vymyjte. Nejlépe i tam, kde to ten starý vůbec nepotřeboval.
Foto: Shutterstock