Haemofilové infekce, někdy psány jako hemofilové infekce, mívají různé projevy. Přirozeným zdrojem nákazy této nemoci je výhradně člověk. Na co si dát pozor a jak nákazu poznat?
Bakteriální haemofilové infekce způsobují celou řadu onemocnění a ta se nejčastěji objevují u kojenců a dětí do 5 let věku. Tato respirační onemocnění se projevují dráždivým hnisavým kašlem a horečkou. Často se objevují přidružené záněty středního ucha nebo obličejových dutin.
Zdroje nákazy
Původcem onemocnění je bakterie Haemophilus influenzae. U lidí se vyskytuje většinou naprosto bez příznaků, především na sliznici nosu a krku. Tito lidé jsou pak bacilonosiči. Jde o kapénkovou infekci přenášenou jen mezi lidmi. Do těla bakterie proniknou přes nosohltan. Existuje hned několik typů hemofilu a z toho 6 je pojmenováno písmeny a až f. Jako nejzávažnější infekce se projevuje ta způsobená typem b – Hib.
Příznaky nemoci
V případě rozšíření krví se projevují různá onemocnění orgánů, které bakterie napadají.
Nejčastější příznaky:
- dráždivý hnisavý kašel
- horečka
- záněty středního ucha
- záněty obličejových dutin
- zápal plic
- hemofilová meningitida
- zánět mozkových blan
- otrava krve
- prudké bolesti hlavy
- zvracení
- spavost
- světloplachost
- poruchy vědomí
- zánět hrtanové záklopky
Meningitida může zanechat trvalé následky, zejména nezvratnou poruchu sluchu. U zánětu hrtanové záklopky hrozí udušení. Projevuje se řezavou bolestí v krku, potížemi s polykáním a vysokou horečkou. Děti nemohou dýchat ani polykat sliny, upřednostňují polohu vsedě, kdy se snadněji dýchá. Infekce se mohou vyskytnout i v dospělosti. Zvýšený výskyt je na podzim a v zimě.
Ochrana a prevence
Bylo zavedeno povinné očkování pro děti od 9. týdne věku vakcínou Hexacima nebo Infanrix Hexa. Očkování ale nechrání před ostatními typy Haemophilus influenzae, ale jen před nebezpečným typem b. Hemofilus se šíří krví a nasazená antibiotika nemusí bacil překonat. Hemofilus si snadno vytváří odolnost právě i vůči antibiotikům a nakonec se tělo přizpůsobí přítomnosti hemofila. Pak se stávají lidé bacilonosiči. Někdy způsobí jen malou infekci, která ustoupí sama, jindy jde o závažné infekce.