Hazardní hry jsou o vzrušení, zábavě a radosti z výhry. Někdy ale hazard přeroste do závislosti, kdy omezuje jednotlivce, ale i osoby v jeho okolí. I ze závislosti na hazardu existují cesty ven. Jen se musí chtít.
Slovo hazard má zřejmě svůj původ v arabském “azzahr”, což byl ve středověku název pro hrací kostky. Hazard není žádná novinka moderní doby, ale setkávalo se s ním lidstvo už dávno.
Radost ze hry
Cílem části lidského snažení je zisk peněz. S hazardem je kromě vidiny výhry spojeno také vzrušení. Vzrušení zvyšuje hladinu dopaminu, který působí i u závislosti na alkoholu, cigaretách nebo třeba drogách. Dopaminem jsme odměňováni také v případě, že se najíme něčeho dobrého, když vyhrajeme v soutěži, nebo vyděláme peníze. A díky této odměně máme další motivaci vše opakovat.
Hazardní hry ale nepřináší automaticky výhru. Výhra je právě naopak náhodná a spíše výjimečná. Nikdy se neví, která sázka bude úspěšná a jaká je šance na výhru. Nízká šance na výhru není v takovém případě rozhodující, protože každá sázka může být ta výherní. A každá sázka zvyšuje hladinu dopaminu. Radost pak začne přinášet hra samotná, nejen výhra. I velmi malá šance na výhru vyvolává motivační odezvu dopaminu, protože mozek vidí např. milionovou výhru.
Kasina jsou místa, která jsou v tomto směru poměrně nebezpečná. Právě možnost velké výhry může spustit chorobný návyk velmi rychle. Cílem kasina je udržet si hráče co nejdéle, proto nabízí co nejvíce atraktivních her. Kasina jsou sice místa zábavy, ale na druhou stranu je to podnikání jako každé jiné. Je tedy orientováno především na svůj vlastní zisk.
Začátky problémů
Na začátku hráčství je stav, který ještě nezpůsobuje psychické nebo sociální problémy. Pravidelné hraní je ale na cestě k patologickému hráčství. Problémové hráčství nastupuje tak, že člověk již přestává kontrolovat své hraní i finanční ztráty. Člověk ale v takovou chvíli není schopen toto své chování ovlivnit, či zastavit. Právě v tuto chvíli je ideální čas na zásah psychologa.
U hráčů je důležité, aby s sebou nemívali v hernách vyšší obnosy peněz. Hazardní hráči se z důvodu nedostatku financí točí v bludném kruhu dluhů, jelikož je finanční problémy vedou k dalšímu hazardu.
Státní regulace za účelem předcházení závislosti
I stát se snaží předcházet vzniku závislosti na hazardu. Od 1. ledna 2017 je v účinnosti zákon č. 186/2016 Sb. (Zákon o hazardních hrách), který nastavuje např. maximální možnou sázku, omezuje i maximální možnou výhru z jedné hry, ale také zavádí legalizaci online kasin. Cílem je, aby i hazard byl co možná nejvíce bezpečný.
Tento zákon vedl v prvním kroku k odstranění hazardních zařízení v restauracích a menších barech (v tzv. nelicencovaných provozovnách). Tato zařízení jsou povolena jen v licencovaných (schválených) kasinech. Nelicencovaným hernám může Ministerstvo financí zablokovat webové stránky, ale i veškeré platby.
Podle Zákona jsou v § 52 definovány následující nejvyšší sázky i nejvyšší výhry:
- U technické hry provozované v herně nesmí sázka do jedné hry přesáhnout 100 Kč a výhra z jedné hry přesáhnout 50000 Kč.
- U technické hry provozované v kasinu nesmí sázka do jedné hry přesáhnout 1000 Kč a výhra z jedné hry přesáhnout 500000 Kč.
- U technické hry provozované jako internetová hra nesmí sázka do jedné hry přesáhnout 1000 Kč a výhra z jedné hry přesáhnout 500000 Kč.
Ze zákona vznikne také rejstřík osob, do kterého se budou zapisovat všichni hráči. Cílem je zamezit hraní nezletilým, ale také osobám pobírajícím sociální dávky nebo v hmotné nouzi. Zákon o hazardních hrách přinesl také regulaci do trhu online kasin, přičemž vznikl seznam legalizovaných online kasin (tzv. whitelist), který aktuálně zahrnuje sedm schválených online kasin.
Praha šla v tomto směru ještě dále. Od ledna 2021 bude na celém území Prahy platit zákaz technických her. Videoloterijní a výherní hrací automaty nebo např. elektromechanické rulety budou postupně od tohoto data mizet podle doby, do kdy jim byla udělena licence. Poté zůstane v kasinech už jen živá hra.
Odborná pomoc
Toto vše jsou jen podpůrné kroky, které mohou působit preventivně. Ale pokud již závislost vznikne, je potřeba hledat pomoc jinde. První a nejdůležitější krok je přiznat si závislost. Stejně tak je nutná i vůle přestat hrát. Bez těchto položek se z gamblerství vymanit nepůjde. Pokud se třeba váš známý, kterému chcete pomoci, nechce začít léčit z hazardu, nemáte šanci uspět.
Kde ale začít? Dojít si k praktickému lékaři, aby vám vypsal žádanku na psychiatrii? To nejspíš odradí kdekoho. Může odrazit i obava, že léčba probíhá zavřením v nějakém ústavu. Naštěstí jsou k dispozici střediska a poradny, kde se odborná pomoc poskytuje i jinak.
K dispozici jsou nejrůznější formy pomoci a jde o to najít si tu, která vám bude nejvíce vyhovovat. Může jít o konzultace s psychologem, které probíhají jednou týdně. Další možností jsou skupinová sezení, která jsou docházková a mohou být různě intenzivní. Trvat mohou týden, ale i několik týdnů, probíhat mohou každý den, jindy jen některé dny v týdnu. Možná je i péče pobytová, kdy se pobývá v zařízení a léčba tak probíhá 24 hodin denně po dobu několika týdnů.
Skupinová sezení, otevřená, ale i uzavřená, pořádá skupina Anonymních Gamblerů. Stačí jen přijít a poslechnout si, jak a s čím bojují ostatní, nebo se svěřit, co tíží vás. Hráčství má vliv i na rodinu a děti. Více si můžete přečíst na blogu nebo na fórech. Podívejte se např. na spolek Stop závislosti a jejich Gambling blog.
Ambulantní péči poskytuje také Sananim (Gambling Ambulance). Pomoci vám může i s dluhovým poradenstvím. Takto od monitoru se můžete rovnou podívat na jejich bezplatnou online léčebnou intervenci. Podobně můžete hledat pomoc na webu Neprohraju. Z příběhů nebo dotazů v poradnách pochopíte, že v tom nejste sami a podobné problémy zažívali i jiní.
Pokud jste do problémů s hazardem spadli, vězte, že na řešení nejste sami. Důležité je přiznat si problém co nejdříve a pustit se do hledání pomoci. Můžete si být jistí, že nějaká cesta ven vede.
Foto: Freepik