I když nám orchideje v zimě více kvetou, zimní období je pro ně v bytě náročné. Vadí jim suchý vzduch z topení i průvan. Nepřidá jim ani nedostatek světla v místnosti. Kvalitní hnojivo jim vytvoříte i ze starého pečiva.
Kvasnice jako výživa rostlin
Vyzkoušejte na orchideje hnojivo ze starého pečiva. Je levné, dostupné a účinné. Chleba či rohlíky obsahují kvasnice složené z biologicky aktivních stopových prvků, minerálů v podobě zinku, fosforu, hořčíku, draslíku a dusíku, z vitamínů skupiny B, vitamínů D a H, kyseliny listové a paraaminobenzoové.
Co dokáže hnojivo ze starého pečiva
Zmíněné látky zvyšují odolnost rostlin vůči chorobám i průvanu, zlepšují kondici kořenového systému a podporují tvorbu květů. Jednoduché sacharidy z pečiva poskytnou potravu pro drobné mikroorganismy, které pomáhají přeměňovat dusík ve vzduchu na pro rostliny potřebou dusíkatou sůl. Současně kořenům orchidejí dopřejte světlo a vzduch.
Jak připravit hnojivo ze starého pečiva
Pečivo z kynutého těsta bez marmelády, másla či máku, tedy chleba a rohlíky nakrájejte na kostičky a nechte je ztvrdnout. Převařte 1 litr vody, nechte ji vychladnout na pokojovou teplotu, do uzavíratelné nádoby dejte 30 g pečiva, přelijte ho vodou, sklenici uzavřete a uložte na tmavé a chladné místo. Za 24 hodin můžete hnojivo použít.
Jak používat hnojivo
Hotový roztok přeceďte přes cedník do jiné sklenice, nádobu uzavřete a vložte do lednice, kde vydrží týden. Před použitím ho zřeďte a přidejte ho do vody pro zálivku v poměru 1:5.
Jak často hnojit orchideje
Hnojivo používejte na každou druhou zálivku a dejte si pozor na přehnojení. Pokud jsou kořeny v průhledném květináči zelené, mají dost vláhy, ale když zešednou, je čas na zálivku. Pokud je na květináči krusta, listy od okrajů osychají nebo černají kořeny, hnojení přerušte. Proti usazování nečistot a minerálních látek jednou měsíčně květináč propláchněte čistou vodou.
Foto: Shutterstock, zdroj: Balconygardenweb