Mozek a střevní systém jsou v úzkém spojení. I když vám gluten neboli lepek nezpůsobí střevní potíže, i tak je dost nevyzpytatelný. Gluten může způsobit i řadu neurologických příznaků i poškození mozku s těžce rozpoznatelnými symptomy. U jedné s pacientek byly třeba zaměněny za příznaky pozorované během menopauzy.
Lepek může způsobit trvalé poškození
Pokud máte závratě a bolesti hlavy, všímejte si i svého jídelníčku a konzumace pečiva a těstovin. Ty mohou poškodit i mozek. Špatná reakce na lepek způsobující zmíněné potíže se nazývá glutenová ataxie, při které imunitní systém špatně reaguje na lepek v pečivu, těstovinách, obilovinách i pivu. Objevit se mohou i příznaky podobné mrtvici, problémy s chůzí, mluvením a paralýzou. Pokud se neléčí, může dojít dokonce až k trvalému poškození mozku.
Glutenová ataxie
Glutenová ataxie je stav spojený s celiakií a je zde až 16x pravděpodobnější, že se vyvine ataxie lepkem. Oba zdravotní stavy jsou způsobeny stejnou genetickou chybou. Gluten je bílkovina, která se nachází ve 3 obilovinách, v pšenici, ječmeni a žitu. Obsahuje ho mnoho potravin s obsahem sacharidů, třeba těstoviny, koláče, snídaňové cereálie, mnoho druhů chleba, určité omáčky, hotová jídla i pivo.
Léčba ataxie
Profesor Hadjivassiliou, který otevřel centrum věnované tomuto stavu před 20 lety, už léčil více než 600 pacientů a tvrdí, že hlavním problémem je, že pacienti jsou k němu doporučení na léčbu, až když jsou lékaři zoufalí. Přitom může dojít k trvalému poškození, což je frustrující, protože stačí jen změna stravy. Doktor s dalšími vědci v Sheffieldu vyvinul nový test, který diagnostikuje pacienta za pár minut v dřívější fázi. Test TG6 už je dostupný ve Velké Británii. Společnost Celiac UK shromažďuje finanční prostředky na dodání testu všem lidem ve Velké Británii.
Foto: Shutterstock, zdroj: medicalnewstoday.com