Mnoho zpráv vyzývá proti krmení holubů kvůli snížení rizika mnoha onemocnění. Ty se šíří z holubího trusu, který často objevíme na okenním parapetu, terase, balkoně i na veřejných prostranstvích.
Holuby neodradí ani nastražené bodce na okenním parapetu a velmi snadno si najdou místo, jak se k vám dostat a často i zahnízdit. Některé zdroje dokonce tvrdí, že mají holubi inteligenci srovnatelnou s tříletým dítětem a jen tak se jich tedy nezbavíte. Nastražené sítě vás neochrání před roztoči ani klíšťaty. Je třeba zabránit přemnožení holubů a nekrmit je. Odborné společnosti pověřené Městským úřadem se snaží o pravidelné snižování populace o 1/3 a likvidace se provádí každé 2 až 3 roky.
Nejčastější přenášené nemoci
- Salmonelóza je pro lidi vysoce nakažlivé, průjmové onemocnění s vysokými horečkami.
- Trichomoniáza je nemoc v podobě parazita, kterou je nakažena prakticky celá populace holubů a vždy se odvíjí od stupně zamořenosti touto nákazou.
- Toxoplazmóza je další parazitická a těžko rozpoznatelná choroba, která umí měnit i chování člověka a je nebezpečná i pro řidiče, kteří pak více riskují. V těhotenství způsobuje potrat.
- Ornitóza se přenáší bakterií zvanou chlamydie. Projevuje se podobně jako těžký zápal plic. Je vysoce nakažlivá a léčí se silnými antibiotiky, které mají velké negativní účinky na tělo.
- Ptačí tuberkulóza ničí hlavně naše játra a slezinu. Nebezpečná je nejen pro lidi, ale zejména pro ostatní ptactvo, jako je chovaná drůbež nebo papoušci, kteří na nemoc umírají.
- Klíšťová encefalitida je nebezpečné onemocnění, přenášené holubími klíšťaty, jenž jsou mírně odlišná od těch, které běžně známe. Tato klíšťata však sají krev i lidem, jako ta běžná.
- Roztoči na lidi působí jako alergeny. Spouští různé druhy alergií, zejména v podobě astmatu a dalších dýchacích potíží.
- Plísňová onemocnění způsobují nemoci, u kterých je velmi zdlouhavá a vyčerpávající léčba.
Ohrožení jedinci
Holuby a holubí trus ohrožuje zdraví nás všech. Nejvíce ohroženy jsou těhotné ženy, děti a také psi, kteří se pohybují nízko nad plochami pokrytými holubím trusem. Je třeba desinfikovat potřísněné parapety a další místa. Suchý holubí trus se navíc přenáší i vzduchem a obsahuje parazity či plísně. Dostává se i do našich bytů a domů. Diagnostika a léčba těchto chorob vždy patří do rukou lékaře.