Kdy je možná hospitalizace bez souhlasu pacienta? A jde to vůbec? Tak nějak v sobě máme zakořeněnou představu, že pacient přece musí s hospitalizaci souhlasit. Co když jsou ale situace, kdy je přeci jen hospitalizace bez souhlasu pacienta možná a reálná?
Kdy je možná hospitalizace bez souhlasu pacienta?
Zákon má v případě hospitalizace bez souhlasu pacienta docela jasno. Podle něj je tak možné učinit pouze v několika případech.
Prvním případem je pravomocné rozhodnutí soudu o ochranném léčení formou lůžkové péče, nebo nařízení izolace či karantény. Jedná se tak v rámci zákona o ochraně veřejného zdraví.
Druhým případem je skutečnost, kdy zdravotní stav pacienta vyžaduje poskytnutí neodkladné péče a zároveň jeho zdravotní stav neomezuje vyslovení pacientova souhlas.
Třetím případem je bezprostřední a závažné ohrožení sebe či svého okolí, kdy pacient jeví známky duševní poruchy nebo touto duševní poruchou doopravdy trpí. Zároveň sem spadá i vliv návykové látky.
Když život nedá jinak
Ne vždy se k nám život chová zrovna férově. Může nastat situace, kdy například někdo z našich blízkých onemocní některou ze závažných chorob, jako je kupříkladu Alzheimer nebo schizofrenie, a my už se o daného člověka nebudeme schopni starat sami.
V případě schizofrenie není nevídaným jevem, že jsou pacienti trpící touto chorobou agresivní, díky čemuž mohou být nebezpečné nejen sami sobě, ale i lidem v jejich okolí. V těchto případech pacienti nemusí s hospitalizací souhlasit, ale jejich blízkým může hospitalizace bez souhlasu pacienta ulehčit život.