Plechy na pečení jsou v kuchyni obvykle využívány velmi často. Dá se na nich připravit celá řada pochoutek – od hlavních jídel až po dezerty. Nevýhodou je, že se přitom obvykle dost zašpiní a drhnout je není nic příjemného. Přesto existují způsoby, které vám tuto nevděčnou práci ulehčí.
Špína, která jde jen těžko dolů
Určitě to znáte. Po dobrém obědě zůstala tradičně hora nádobí a nejzašpiněnější je samozřejmě plech, na nějž se připekla tenká vrstvička jídla, kterou hned tak neodstraníte. Co hůř, plech se obvykle nevejde do myčky. A i kdyby ano, nedoporučuje se tam dávat, protože tímto způsobem snižujete jeho životnost. Nezbývá tedy, než se pustit do čištění ručně. Vyzkoušejte jeden z následujících triků a uvidíte, že i ta nejhorší špína půjde dolů snáz.
Vsaďte na ocet a jedlou sodu
Do dřezu napusťte horkou vodu tak, abyste do ní mohli ponořit celý plech. Pokud se vám do dřezu nevejde, využijte nějakou větší nádobu. Následně do vody přidejte půl hrnku jedlé sody a půl hrnku destilovaného bílého octa. Takto namočený plech nechejte půl hodinu až hodinu odmočit. Záleží na míře znečištění.
Poté plech opatrně vydrhněte houbičkou. Můžete použít i drátěnku, ale pozor, abyste plech nepoškrábali. Následně jej ještě omyjte v běžném čisticím prostředku na nádobí a ihned dobře osušte. Uvidíte, že bude skoro jako nový.
Speciální pasta pro obzvlášť silnou špínu
Druhou možností je pro čištění plechu využít speciální pasty vytvořené z jedlé sody a peroxidu vodíku. Jedná se o silnou kombinaci, která si poradí i s největšími nečistotami.
Celý povrch plechu nejprve posypte jedlou sodou. Tříprocentní peroxid vodíku nalejte nejlépe do rozprašovací lahve a nastříkejte na plech. Takto vzniklou pastu nechejte ideálně působit přes noc. Druhý den ji setřete třeba za pomoci houbičky. Plech poté opět klasicky umyjte tak, jak jste zvyklí a osušte. Máte hotovo a plech se zase blýská.
Foto: Shutterstock, zdroj: Walesonline