Čištění toalety je rozhodně dost nepříjemná činnost. Ještě horší to pak je, máte-li mýt záchody mimo vaši domácnost, třeba v práci, kde je používá více lidí. Uklízečky o tom vědí své, a tak mají také své triky, jak si práci co nejvíce usnadnit.
Usazené nečistoty a tvrdá voda
Pokud je záchod pravidelně čištěn, pak většinou stačí ho jen rychle umýt a máte hotovo. I v případě, že se v něm usadily nečistoty, často stačí ho jen vydrhnout štětkou a spláchnout.
Horší to však je, pokud je v místě tvrdá voda – to se potom v toaletě často usazuje vodní kámen nebo rez, která vytváří opravdu nevzhledné a odpudivé skvrny. A vydrhnout takto poškozenou toaletu už může být docela problém, zvlášť když se tomu dříve nevěnovala dostatečná pozornost.
Použijte kyselinu citronovou a jedlou sodu
Na tyto usazeniny nejlépe pomůže kyselina citronová, dokonce ještě lépe než čisticí prostředky dostupné na trhu. Nasypte ji do mísy a nechte přes noc působit, ráno poté záchod důkladně vydrhněte. Tento způsob vám pomůže od všech usazenin i od zažloutlých skvrn.
Poněkud náročnější, ale také účinnější je varianta s jedlou sodou. Smíchejte jedlou sodu a šťávu z citronů nebo sodu a kyselinu citronovou s trochou vody. Každopádně by měla vzniknout lepivá pasta. Tu poté naneste do mísy, především na místa, na kterých se usadila rez. Opět nechte působit několik hodin a poté začněte drhnout.
Používejte rukavici a kartáček na zuby
I při domácím úklidu je vhodné vzít si na čištění záchodu gumové rukavice, v práci je to pak absolutní nutnost. Potom se také nemusíte bát sáhnout do mísy kartáčkem na zuby a vydrhnout tak všechna špatně dostupná místa – hlavně ta pod okrajem toalety a zespodu toaletního prkénka.
Pokud používáte závěsné osvěžovače na toaletu, pak je nutné vydrhnout i tuto věc a místa kolem ní – právě tam se totiž velmi často zachycují nečistoty i bakterie.
Foto: Shutterstock, zdroj: Cleanipedia, Ecos