I když se vám hlen může zdát jen jako otravná tělní tekutina, má svou důležitou funkci a sliznice jej nevylučuje bezdůvodně. Zasahuje totiž v trávící soustavě nebo například zvlhčuje prostředí v plicích. Celé tělo zvládne bránit před toxiny a škodlivinami. Jakmile se ale v těle objeví nadbytek, může to být naopak na škodu.
Kdy dochází k vyšší tvorbě hlenu
Vylučování nadbytku hlenu se nazývá jako zahlenění. Dochází k němu ve chvíli, kdy jsou sliznice podrážděné. Hlavním důvodem bývají infekce, viry, alergie, prašné nebo zakouřené prostředí, ale výjimku netvoří ani potravinová intolerance. Někdy za nadbytkem hlenu stojí jen častá konzumace mléčných produktů nebo jiných potravin, které k tvorbě hlenu přispívají.
Pokud zpozorujete, že vás bez zjevné příčiny stále bolí hlava, máte pocit ucpaného nosu a zalehlých uší a cítíte se unavení, možná se potýkáte právě s tímto problémem.
Riziko onemocnění
Nabízí se vám také možnost hlen prostě ignorovat. Lékaři ale před takovým postupem varují. Dlouhodobý nadbytek hlenu totiž může zcela rozházet běžné procesy v těle. Pacienti pak trpí nadměrným pocením, tvoří se jim akné, kterého se nemohou zbavit a ztrácejí energii.
V horších případech dochází k překyselení těla, které jde ruku v ruce se vznikem cukrovky, nádorovými onemocněními a dalšími civilizačními chorobami. Proto se doporučuje udržet tvorbu hlenu a funkci sliznic na uzdě.
Očista těla
Zahleněné tělo můžete uvést do normálního stavu několika způsoby. Nejprve se zaměřte na svůj pitný režim a snažte se ho dodržovat. Zvlhčete také okolní prostředí a často větrejte.
Pokud netrpíte závažnou infekcí nebo nachlazením, můžete začít běhat nebo se alespoň pravidelně věnovat rychlé chůzi. Dýchání čerstvého vzduchu vám prospěje a hleny se díky tomu vrátí do normální hladiny.
Připravit si můžete také bylinkový čaj z fenyklu, mateřídoušky, tymiánu a jitrocelu. Popíjejte jej pravidelně ve větším množství a uvidíte, že nepříjemný pocit v krku, nose a uších brzy zažehnáte.
Foto: Shutterstock