Čína se snaží stavět do pozice země, která koronavirovou epidemii skvěle zvládla a může tak s řešením radit ostatním. Po několika měsících izolace dokonce otevřela do této doby přísně střežené město Wu-chan, které se stalo prvním epicentrem nákazy a odkud se tato rozšířila do celého světa.
Čísla nesouhlasí
Ukončením karantény se ale město otevřelo i po informační stránce. Podle tvrzení místních obyvatel vůbec nesouhlasí oficiální čísla nakažených a mrtvých prezentovaných čínským režimem. Na základě několika zdrojů zde mělo zemřít nejméně 42 000 lidí, píše britský deník Daily Mail. Oficiálně toto číslo přitom činí “pouhých” 3186 osob, jež nemoci Covid-19 propukly. Ostatně, už v únoru, kdy byla epidemie ještě velmi vzdálená, pronikaly zprávy o tom, že Čína skutečný stav věcí zkresluje. Světem oběhlo také video, ve kterém se hromadí mrtvá těla před vchody domů. To vše nyní můžeme zasadit do zajímavého kontextu.
Podle obyvatel Wu-chanu stále probíhá přebírání ostatků zemřelých. Místní krematoria prý vydávají 500 uren s popelem obětí každý den. V plné permanenci je 24 hodin denně celkem 7 městských krematorií. Společně každý den vydají 3500 uren. Vydávání ostatků začalo 25. března a trvat by mělo až do 5. dubna. Pokud bychom tato čísla dali dohromady, vyjde nám přinejmenším 42 000 obětí.
“Pece v krematoriích jedou od rána do večera. Proč by to dělaly, kdyby zemřely jen 3 tisíce lidí,” ptá se jeden z wuchanských obyvatel. “Domnívám se, že nám to úřady dávkují postupně, ať už to je jejich záměr nebo ne. Snaží se kontrolovat realitu toho, co se tu vlastně stalo,” dodává další.
Ostatně, čínským číslům se dalo do jisté míry věřit jen do chvíle, kdy koronavirus dorazil do Evropy a začal zde kosit italskou, španělskou či britskou populaci. Smrtnost v těchto zemích je výrazně vyšší než v Číně, a to nejen procentuální, ale i v absolutních číslech, přestože jde o vyspělejší země.
Propaganda tvoří idylický obrázek
Hodně se ve městě mluví o tom, že tisíce, možná desetitisíce lidí zemřely doma, aniž by se kdy dostaly do nemocnice a byla u nich provedena diagnostika. Prostě zemřeli a do oficiálních statistik se nezapočítali.
Přestože se dnes Čína snaží vystupovat v roli schopné země, která si s koronavirem poradila, čelí zároveň obvinění, že rozsah problém dlouhou dobu tutlala. Pokud by zasáhla jen o týden, dva dříve, byla by situace diametrálně odlišná. Nenakazilo by se tolik lidí v místě a bylo jí možné ještě lokalizovat.
Čína se aktuálně tváří, že koronavirus definitivně porazila. Kromě propagandistických důvodů to má důvody také ekonomické. Země už si nemůže dovolit déle zahálet a musí opět nastartovat hospodářský motor, jinak si podle expertů zadělá na hlubší problémy, které by mohly dokonce otřást zdánlivě nedotknutelným komunistickým režimem.
Západní svět se ale obává, že v zemi stále ohniska koronaviru doutnají a mohou se opět rozhořet plnou silou.
Foto: Freepik