Hrozná chyba, kterou při pití čaje dělá téměř každý. Lidé si tak huntují své zdraví

Z nějakého důvodu se lidé domnívají, že prakticky každý čaj je zdraví velmi prospěšný. Ostatně, řada expertů konzumaci čajů doporučuje ve velkém. Zčásti to jistě souhlasí a čaje mohou přinášet nejrůznější benefity. Ale ještě, než se pustíte do jejich pití, byste si s ohledem na ně měli zhodnotit svůj zdravotní stav.

Lidé se často domnívají, že když je něco přírodní, znamená to také automaticky bezpečné a zdravé. Už si ale neuvědomí, že čaje rády reagují s různými léky a mohou mít velmi vážné vedlejší účinky při různých chorobách, ale i stavech, jako je těhotenství,” vysvětlila odbornice na slovo vzatá, dietoložka Amber Trejo. Paradoxně jde přitom hlavně o bylinkové čaje, které mohou způsobit problémy a které přitom lidé pijí proto, aby byli zdravější.

Čaj z gingko biloby

Pokud si připravíte čaj z gingko biloby, je to jistě fajn, tedy pokud netrpíte poruchou srážlivosti krve. Tato rostlina totiž srážlivost krve zpomaluje. Pakliže tedy užíváte některé léky na ředění krve, raději ho vůbec nepijte. V kombinaci třeba s aspirinem může způsobit krvácení.

Ženšenový čaj

Pakliže trpíte hlubokou žilní trombózou, tento čaj byste v žádném případě pít neměli. Čaj z ženšenu totiž zvyšuje srážlivost krve. Může také snižovat účinnost některých léků proti rakovině.

Čaj z třezalky tečkované

Také tento čaj byste neměli popíjet v případě, že užíváte některý z léků, s nimiž si příliš nerozumí. V tomto případě jde o poměrně široké spektrum v čele s antidepresivy, antikoncepcí nebo léky na ředění krve. Poraďte se raději v lékárně nebo se svým lékařem.

Foto: Shutterstock

Zelený čaj

Bohužel ani zelený čaj, který je široce oblíbený, není v tomto ohledu z obliga, ba právě naopak. Některé studie poukazují na skutečnost, že si nerozumí s řadou léků, především pak těmi, které se používají při kardiovaskulárních chorobách nebo na vysoký krevní tlak.

Heřmánkový čaj

Čaj z heřmánku lékařského je naprostou klasikou mezi bylinkovými čaji. Je skvělý zejména v případech, kdy se vám nedaří usnout, případně vás trápí úzkost. Pomáhá také s cukrovkou. Avšak právě u diabetiků může dojít k tomu, že cukr v krvi sníží až příliš, což není žádoucí a může to způsobit nemalé problémy.

Foto: Shutterstock, zdroj: WebMD

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments