Hrozné věci ve vejcích. Co se tam našlo, to Čechy rozhodně nepotěší. Ta domácí jsou hotová pohroma

S vejci se to má jako na houpačce. Jednou se příliš nedoporučují konzumovat, potom je naopak odborníci staví na piedestal v podobě superpotraviny. Pravda bude, jako obvykle, pravděpodobně někde uprostřed. Velkým tématem je rovněž jejich cena, která se jeden čas šplhala až k 10 korunám za kus, aby se posléze přeci jen umoudřila. V té době si však mnozí zvykli sahat po domácích vejcích, které jsou chuťově mnohem lepší než ty z obchodu a cenově vycházely už v podstatě stejně, ne-li levněji.

Pěkný průšvih

Jak se ovšem ukazuje, vejce budou nadále poněkud kontroverzním tématem. Mluví se například o tom, v jak nepřijatelných podmínkách se slepice v průmyslových chovech chovají. A také o tom, zda jsou tato místa vůbec udržitelná. Když totiž udeří třeba ptačí chřipka, jako se to stalo nedávno, znamená to vybít třeba celé obří haly slepic, což znamená velké jednorázové škody.

Ideální situace však nepanuje ani na poli domácích vajec, jak překvapivě zjistili australští vědci. Ti totiž došli k závěru, že jakkoliv jsou tato vejce chuťově lepší, celkově mohou být výrazně závadnější a škodlivější než ta, která pocházejí z velkochovů. K tomu dospěli na základě zevrubného rozboru mnoha vajec, ve kterých zkoumali přítomnost určitých škodlivých látek.

A právě u těch domácích vajec se přítomnost škodlivin ukázal v nejvyšší míře. Na první pohled to nedávalo smysl, a tak došlo k ještě podrobnějšímu zkoumání, které však dopadlo stejně. V domácích vejcích se nacházelo především značné množství olova, a to v průměru dokonce čtyřicetkrát více než v průmyslových chovech. Celá polovina testovaných vzorků překonala povolený limit, který činí 100 miligramů olova.

Důležitá je kontrola

Celá věc má však poměrně logické, byť docela nepříjemné vysvětlení. Domácí slepice totiž žijí na dvorkách vedle starších stavení, na jejichž renovaci a natírání se používaly nejrůznější materiály, zejména potom těžké olovnaté barvy. Ty se postupem času dostaly i do půdy, ze které se slepice stravují.

Čtěte také: České obchody sem navezly hrozné máslo. Češi ho kupují jako diví. Až doma zjistí, co to je vlastně zač

Je třeba říct, že situace a prostředí v České republice je v tomto ohledu poměrně podobné, takže nelze říkat, že je to izolovaný výzkum a že jsme z tohoto pohledu z obliga. Možná není od věci zaměřit se sice na domácí vejce, ale zkontrolovat si také podmínky, ve kterých se chovají.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Petr
Petr
1 měsíc

Ještě jeden komentář o tom co si myslím o ptačí chřipce
Od pradávna se lidé dostávají do problémů co se týká epidemií,je to stejné se zvířaty…. můžete pobít celý chov a přenese se to někam jinam pokud ale necháte základní chov s těch kteří to přežili?? Není to o právě tý důležitý imunitě bez léků??? Jen má hloupá otázka…?

Petr
Petr
1 měsíc

Domácí vejce… Ať už v sebe horších podmínkách jsou pohromou domácí vejce pro prodejce velkochovů. Ano neobsahují antibiotika,tedy pokud máte pocit že neberete dostatečný množství léků pak tento doplněk je skvělý…a ano pokud máte pocit že jsou málo bio pak jediný mínus který je, je strava částečná potrava kterou sami jíme (snadno rozeznatelný podle barvy žloutků) tedy už dávno vajíčko má svý barvy pokud ne něco mu chybí!!!