Dejte si hroznové víno a sledujte, co se stane s vaším tělem. Tak velké účinky nikdo nečeká

Hrozny si obvykle spojujeme s výrobou vína, tedy jednoho z nejoblíbenějších alkoholických nápojů. Jako ovoce v syrovém stavu jsou však vynikající pochoutkou, která obsahuje celou řadu prospěšných látek. Navíc jsou levné a dostupné, takže si je klidně můžete dopřávat co nejčastěji.

Prastará plodina, která pomáhá tělu

Hroznové víno má za sebou dlouhou historii. Odhaduje se, že vinná réva je jednou z nejstarších plodin pěstovaných člověkem. Svoji tradici má v mnoha zemích po celém světě, Českou republiku nevyjímaje. O tom, zda je víno jako nápoj zdravé, se vedou neustále spory a i názory odborníků se často rozcházejí. Ovšem syrové hroznové víno je zdravé určitě. Pokud jej rádi uzobáváte, jen tak dál. Jestliže jste se mu doteď vyhýbali, je na čase to změnit. Tady jsou některé benefity, které vám jeho konzumace může přinést.

Obsahuje důležité antioxidanty

Hroznové víno je plné antioxidantů, což jsou pro náš organismus nesmírně cenné látky. Pomáhají totiž bojovat proti nežádoucím volným radikálům, které způsobují stárnutí buněk. Tím pádem působí příznivě i na naši pokožku, která vypadá mladistvěji a zdravěji.

Antioxidanty v hroznech však mají i další pozitivní účinky. Zeaxanthin prospívá našemu zraku. Resveratrol, obsažený v červených odrůdách, by zase měl být účinnou prevencí proti celé řadě chorob. Údajně se jedná i o silný antikarcinogen.

Foto: Shutterstock

Zdroj mnoha vitamínů

Jako každé ovoce, i hroznové víno dodává tělu potřebné vitamíny. Jedná se především o vitamíny ze skupiny B. Ty jsou dobré pro celou řadu orgánů – srdce, ledviny i trávicí systém. Navíc jsou důležité i pro metabolismus cukrů. Hrozny obsahují také vitamíny A, C a E. Ty nás nabíjí energií, posilují imunitu, zlepšují činnost nervové soustavy a mají i spoustu dalších benefitů.

Nechybí ani minerální látky

Hroznové víno je bohaté především na draslík a železo. Dále v něm najdete i vápník, hořčík, měď nebo fosfor. Díky tomu působí blahodárně především na srdce a jeho činnost a pomáhá také udržovat správnou výšku krevního tlaku. Draslík je mimoto výborný i na nervovou soustavu nebo svaly. Díky obsahu železa pomáhají hrozny bojovat proti anémii. Vápník je zase skvělý pro naše kosti.

Jak je vidět, účinky hroznového vína jsou opravdu všestranné. Stejně tak i způsoby jeho konzumace. Kromě samostatných syrových plodů si jej můžete dopřát třeba v koláči, jako džem nebo sirup.

Foto: Shutterstock, zdroje: Healthline, Medical News Today

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments