Hrozný brouk bere útokem české kuchyně. Jakmile vám tam vleze, už se ho nezbavíte

Čeští domácí kuchaři mají nový problém. Do kuchyní začal pronikat nebezpečný brouk, kterého se jen těžko zbavíte. Pokud se vám tento nezvaný host dostane do domu, můžete se připravit na dlouhý boj o svou kuchyň. Co je to za brouka a jak s ním zatočit?

Co je to za brouka?

Tento hmyz, známý jako červotoč, se živí zejména moukou, těstovinami, starým pečivem a dalšími suchými potravinami. Červotoč je malý, nenápadný, ale velmi nebezpečný škůdce, který může způsobit velké škody ve vaší kuchyni. Tento brouk se často objeví ve vaší domácnosti spolu s napadenými potravinami, které si přinesete z obchodu, nebo může přiletět oknem​.

Jak poznat, že máte doma tohoto nezvaného hosta

Jakmile se červotoč objeví ve vaší kuchyni, můžete si všimnout drobných hnědých broučků pohybujících se po potravinách nebo v jejich blízkosti. Dalším znakem napadení může být nepříjemný zápach nebo změna barvy a konzistence potravin. Pokud najdete malé otvory v obalech potravin, je pravděpodobné, že červotoč už pronikl dovnitř​.

Proč je tak obtížné se ho zbavit

Červotoč je velmi odolný a přizpůsobivý hmyz. Rychle se množí a dokáže přežít i v nepříznivých podmínkách. Jeho larvy se mohou schovávat ve škvírách a trhlinách, což ztěžuje jejich úplné odstranění. Navíc červotoč dokáže prokousat i tvrdší obaly, včetně alobalu a plastu, a kontaminovat potraviny výkaly, což je činí nevhodnými ke konzumaci​.

Jak předcházet napadení kuchyně

Prevence je klíčová, pokud nechcete, aby se tento brouk dostal do vaší kuchyně. Uchovávejte potraviny v dobře uzavřených nádobách a pravidelně kontrolujte jejich stav. Po příchodu z obchodu potraviny přendávejte do pevných dóz, kterými se červotoč neprokouše. Pravidelně čistěte a dezinfikujte kuchyňské povrchy a skladovací prostory. Do rohů polic můžete nasypat křemelinu, která není jedovatá, ale účinně brouky vysuší a zlikviduje​.

Co dělat, když už je brouk v kuchyni

Pokud zjistíte, že máte ve své kuchyni červotoče, je důležité jednat rychle. Vyhoďte všechny napadené potraviny a důkladně vyčistěte a dezinfikujte skladovací prostory. Použijte horkou vodu s octem nebo insekticidy k čištění nádob a polic. Preventivně kontrolujte inkriminovaná místa alespoň dvakrát do měsíce, abyste zabránili opětovnému výskytu​.

Červotoč je nepříjemný a odolný škůdce, který může způsobit značné škody ve vaší kuchyni. Prevence a rychlá reakce jsou klíčové pro jeho zvládnutí. Ujistěte se, že vaše kuchyně je čistá a suchá, a pravidelně kontrolujte potraviny, aby se tento nezvaný host do vašeho domova vůbec nedostal​.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zvoník
Zvoník
1 měsíc

Stačí Biolit přímo na něj. Chcípne.

Michal
Michal
1 měsíc

V mouce jsem je měl a celou mouku jsem i z broukama vyhodil do popelnice.

Miloslava
Miloslava
1 měsíc

Další poplašné zprávy? V tom jste kabrňáci. Jinak tohoto smradlavce jsem kdysi měla ve spíži a zbavila jsem se ho. Bez použití chemie.

Jaroslav
Jaroslav
1 měsíc

Nějaká rada, jak se zbavit webu Aazdraví a jejich tupých redaktorek, by nebyla?