Vejce prudce zdražují a nemusí jich být dost

Doby, kdy všeho byl dostatek až přebytek, podle všeho končily. Narušení výrobních řetězců, přesouvání chovů, nové regulatorní podmínky a další opatření vedou k tomu, že svět je v mnoha ohledech v pohybu. Bohužel se stává pravidlem, že to vede k problémům s dodávkami, a to často velmi důležitých věcí.

Velký zájem a malá produkce

Tentokrát jsou velkým problémem vejce, která velmi rychle stoupají v ceně a je otázkou, zda jich vůbec bude dostatečné množství. V Evropě totiž po delší době velkou silou udeřila ptačí chřipka, v jejímž důsledku došlo k utracení milionů kusů drůbeže. Ty je dosti obtížné nahradit. Je tedy jen logické, že nějaká vejce na trhu zkrátka musí chybět.

Zatím se to řeší tak, že roste jejich cena, což automaticky snižuje poptávku. Člověk si rozmyslí, kolik vajec koupí, když má za jedno zaplatit šest korun místo tří. Podle zemědělců přitom může cena ještě růst, protože výpadky dodávek se nedaří příliš rozumně řešit.

Pravdou ale také je, že zrovna čeští chovatelé díky tomu získávají výhodu. Jejich chovy nebyly ve velkém zasaženy, a tak mohou produkovat a prodávat za ceny, o kterých se jim dříve ani nesnilo. Mohou tak snáze do ceny promítnout rostoucí náklady za energie a krmivo, což se jim předtím nedařilo, protože trh byl velký a konkurenční. Teprve určitý nedostatek dokáže vyvolat tlak na cenu.

Foto: Shutterstock

Vejce jen tak nezlevní

Dle Českomoravské drůbežářské unie dochází i k situacím, kdy někteří dodavatelé krátí původně sjednané dodávky obchodníkům. Ti přitom objednávají podle očekávané poptávky zákazníků. V případě nějakého většího výpadku může dojít k tomu, že vejce skutečně v regálech nebudou.

Češi už raději hromadí zásoby vajec a využívají jakékoliv příležitosti, kdy se dají koupit alespoň o trochu levněji, jako například naposledy v Lidlu, když plato třiceti vajec stálo 119 korun.

Je však otázkou, zda vejce ještě někdy zlevní tak, jak bychom si představovali. Chovy se budou muset nějakou dobu zase doplňovat a navíc rokem 2026 končí klecové chovy. Řada z nich přitom dost možná nestihne transformaci, případně raději skončí. Šetrnější chovy navíc nejsou tak výkonné a produkce poklesne.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Emil
Emil
1 rok

Ani se nedivím jsou předřazena

Monika
Monika
1 rok

Podle Vás Češi dělají zasoby na vše!.Jděte už někam daleko.

Zdenka
Zdenka
1 rok

No myslím že vajec bude vždycky dost. Jenom ty peníze. Ještě že máme domácí

Jirka
Jirka
1 rok

Tak ja nevym co to tu mele.
Vykrm slipek podestilka seno . Maj vse a kdyz si vse pripocitam porad vykrm vychazi na vajicko pod 2 koruny.
Seno nasusim pres jaro, leto. Piliny topim drevem takže objednam stromy narezu si to mam podestilku. Uklyd kurniku diky podestilce rychlej a pak sup na zalivku na zahradku a pod ovocne stromy. Vse spracuji a vysledek i v zimne mam dostatek vseho i jablek které davam jako bonus slipkam a mam zloudky nadherny. Slipky sou spokojeny a ja tez.

Michal
Michal
1 rok

Jsem generace, která se těšila na velikonoce, první máj a vánoce, jelikož jsme měli (při troše štěstí) banány, mandarinky a pomeranče (né kubánský), ale za třicettři let jsme to fakt dotáhli k” dokonalosti “. Připomínám si slova mýho dědy, který říkal : není kumst to zdražit a mít tím pádem plný výlohy všeho…., ale nemyslel to na základní potraviny, nýbrž na magneťáky, rifle a podobně. Tohle by ho fakt nenapadlo… 🙄

Dušan
Dušan
1 rok

Anna Štěpánková – totální blbka se zájmem strašit lidi, zejména pak důchodce 👍

Zvoník
Zvoník
1 rok

Já bejt slepice, tak lidem naseru. Ani vajíčko ze mne nedostanou. Je vidět, že slepice jsou blbý, když ještě lidem snášejí.

Svoboda
Svoboda
1 rok

Bláboly, Bláboly.

Jana
Jana
1 rok

🙄