Kočky už dávno nejsou domácím mazlíčkem jenom žen, které nemají partnera. Jsou čím dál častějšími členy i rodinných domácností a oproti psům mají celou řadu výhod. Například se nemusí venčit, také se nemusí učit základním povelům. Kočky však mají se psy něco společného, a sice mohou se nakazit nemocemi, kterými se následně nakazí i člověk.
Nemoci, které jsou přenosné ze zvířata na člověka, se nazývají zoonózy. Mohou být nejen banální, ale také mohou mít i vážné dopady na zdraví. Jaká jsou nejznámější onemocnění, která můžeme dostat od našich oblíbených kočičích mazlíčků?
Toxoplazmóza jako největší strašák
Nejobávanější nemocí z přenosných chorob je takzvaná toxoplazmóza. Kočka bývá už definitivním hostitelem, parazit se usazuje v jejím zažívacím traktu. Kočka se může nakazit tím, že uloví myš nebo případně ptáka. Člověk se od kočky může nakazit tím, že bude čistit kočičí záchod bez rukavic nebo bez rukavic bude pracovat na zahradě, kam má kočka přístup. Člověk se však může nakazit toxoplazmózou sám, a to tak, když bude konzumovat nedostatečně tepelně zpracované maso.
Dermatofytóza rozkládá keratin
Další poměrně závažnou nemocí je dermatofytóza, což je kožní nemoc způsobena houbou, která napadá kůži a chloupky. Jedná se o velmi zdlouhavou nemoc, která se může dostat i na člověka. Stačí, když přijde do kontaktu s kočkou (například při hlazení nebo mazlení). Zatímco u koček se nemoc projevuje plísněmi v okolí očí, nosu nebo uší, u člověka se nemoc projevuje popraskanou kůží u nohou či lámavými, zvláštně zbarvenými nehty.
Oslabená imunita přitahuje giardiózu
Parazitární infekce zvaná giardióza napadá nejčastěji kočky (a to i koťata) s oslabenou imunitou. Mezi příznaky infekce patří průjem, mnohdy je však nemoc zcela bezpříznaková. Na člověka se nemoc může přenést například ve chvíli, kdy si neumyjeme po hraní si s kočkou ruce.