Ibalgin zhoršuje průběh koronavirové infekce. Paralen je na většině míst nedostupný

Ještě než se koronavirus dostal do České republiky, vzali Češi lékárny útokem a raději se zásobili nejrůznějšími běžně prodejnými léky, jako je Ibalgin nebo Paralen. Tento stav se pochopitelně ještě prohloubil ve chvíli, kdy nákaza vstoupila mezi naše hranice.

Ibuprofen na koronavirus nepoužívejte

Nejnovější studie navíc ukázaly, že ne každý lék zmírňující příznaky jiných infekcí nebo chřipky, je možné použít také v případě nákazy koronavirem. Dokonce se prokázalo, že léky na bázi ibuprofenu, mezi které patří oblíbený Ibalgin nebo Brufen, mohou průběh nemoci známé jako Covid-19 zhoršit.

Pokud je pacient nakažen koronavirem a bojuje s horečkou, doporučujeme, aby se vyhnul ibuprofenu a raději používal paracetamol,” uvedl k tomu mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Christian Lindmeier. Ten zároveň upozornil, aby si lidé, kteří s léky nemají velkou zkušenost, nezapomněli přečíst příbalové letáky a dbali na přesné dávkování. Zejména paracetamol, který v případě koronavirové nákazy lze používat, může ve větším množství poškodit játra.

Problematický ibuprofen byl demonstrován na případu čtyřleté britské dívky Amelie Milner. V případě dětí nemoc obvykle nepropuká nebo má jen velmi lehký průběh. Amelie však trpěla vysokou horečkou a kašlem. Rodiče jí proto podali lék na bázi ibuprofenu. Následně se stav jejich dcery dramaticky zhoršil.

Kromě WHO už před užíváním ibuprofenu proti koronaviru varovalo také francouzské a britské ministerstvo zdravotnictví. Britská společnost Reckitt Benckiser, která vyrábí oblíbený Nurofen obsahující právě látku ibuprofen, uvádí, že si je sice dobře vědoma několika případů, kdy lék zhoršil průběh onemocnění, ale na druhé straně zatím není k dispozici vědecká studie, která by to jasně prokázala.

Paracetamol funguje, ale dbejte na přiměřené množství

Na tlumení příznaků nemoci Covid-19 tak lidé v domácí péči mohou používat prakticky pouze léky na bázi paracetamolu, nejčastěji tedy Paralen. Jenže toho začíná být kritický nedostatek. “Paralen chybí, zásoby se na řadě míst dostaly na nulu nebo jsou kriticky nízké,” uvedl pro Blesk mluvčí lékárenské sítě Michal Petrov.

Problém s dostupností Paralenu potvrzuje také Státní zdravotní ústav (SÚKL). Podle něj se v posledních týdnech prodej léku ztrojnásobil. Během jednoho týdne se tak v podstatě prodaly měsíční zásoby v objemu cca 300 tisíc balení. Podobný nárůst hlásí lékárníci také u dalších přípravků s obsahem paracetamolu.

SÚKL tak už vyzval občany, aby zbytečně nehromadili léčivé přípravky. “Prosíme o ohledupnost k dalším pacientům, kteří svou léčbu také potřebují,” uvedla mluvčí úřadu Barbora Peterová.

Foto: Pixabay

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments