Miliony lidí na světě trpí některou z forem autoimunitního onemocnění. Imunitní systém začne napadat buňky vlastního těla ve spojivových tkáních, kloubních chrupavkách, v nervovém systému a v kůži.
Velké trápení, kožní nemoci
Kůže je náš největší orgán, proto její onemocnění také znamená velké problémy. Kožní nemoci úporně svědí, pálí a nedají postižené osobě chvíli klidu ve dne ani v noci. Dále se musí potýkat s estetickou stránkou věci, jelikož postižená kůže vypadá nehezky. Některé projevy kožních nemocí dokáží osobu zahnat do izolace od společnosti.
Zánětlivá onemocnění kůže
Velkou potíž způsobují zánětlivá onemocnění kůže. Ty jsou způsobeny bakteriálními a virovými infekcemi. K zánětlivým onemocněním kůže patří i autoimunitní choroby. Autoimunitní choroby jsou stav, kdy imunitní systém začíná bojovat proti vlastním buňkám. Běžné příznaky, jakými jsou únava, bolest svalů, otoky, brnění rukou, ztráta vlasů nebo kožní vyrážky mají základ v autoimunitní chorobě.
Závažná autoimunitní onemocnění
Autoimunitních onemocnění je mnoho, představíme ty, které se projevují na kůži a patří mezi závažné a méně známé. Jedná se o onemocnění pemphigus. Jeho projevem jsou nevzhledné, svědivé a bolestivé puchýřky na kůži a na sliznici. Začíná se projevovat po třicátém roce života a postihuje muže i ženy.
Nejprve se puchýřky objevují na místech těla, která jsou často zapařená a s tímto typem se dá snadno bojovat. Horší formou jsou puchýřky v ústní dutině a uvnitř kůže. Puchýřky se plní tekutinou, která později začíná hnisat. Puchýřek bolestivě praská do otevřené rány.
Závažným onemocněním je také systémová sklerodermie. Ta v první fázi postihuje kůži, nadprodukcí kolagenu. Na rukou se objevují otoky, kůže tuhne, jako byste svírali pěst v těsných rukavicích. Záhy začíná nemoc postihovat vnitřní orgány. Zasáhne cévy, trávící trakt, ledviny a plíce. Cévy začnou kornatět a organizmus je vážně ohrožen.
Jak posílit imunitní systém
Posílení imunitního systému vychází ze zásad zdravého stravování. Důležitý je dostatečný přísun vitamínu C a vitaminu D. Pro představu, doporučená denní dávka vitamínu C se rovná množství skrytém ve dvaceti pomerančích. Je prokázáno, že tělo člověka, který je vystavený stresu, spotřebuje daleko vyšší množství vitamínu C.
Foto: Adobe Stock