Inkontinence – nemluví se o ní, ale léčit se musí

Inkontinence je zdravotní problém, který je ve společnosti tabu. Přitom trápí cca desetinu populace, akorát se o ní příliš často nemluví. A není se čemu divit: vy byste se snad chtěli někomu chlubit, že máte problém s únikem moči?!

Co je inkontinence?

Inkontinence je únik moči, velmi jednoduše řečeno. Tento zdravotní problém způsobuje, že dotyčnému samovolně odchází moč. Může se tak stát například při kýchnutí, zakašlání nebo při zvednutí těžkého předmětu. To všechno jsou chvíle, během kterých pacienty trpící inkontinencí potrápí menší či větší množství uniklé moči, nad jejímž odchodem z těla nemají žádnou moc.

Jak se rozděluje?

Inkontinenci si můžeme rozdělit na dva základní typy:

  1. typ urgentní inkontinence
  2. typ: stresová inkontinence

S urgentní inkontinencí si naše medicína dokáže poradit. Projevuje se tak, že únik moči přichází naprosto nečekaně, pacienti pociťují silnou potřebu močení. Velmi často tyto problémy způsobuje hyperaktivní močový měchýř, což znamená, že pacient pociťuje silnou potřebu močit, i když jeho močový měchýř není ani zdaleka úplně plný. Na urgentní inkontinenci se předepisují léky, které mají za úkol zklidnit svalovinu močového měchýře a upravit tak jeho vyprazdňování.

Ke stresové inkontinenci dochází ve chvíli, kdy se náhle zvýší tlak v dutině břišní, který může vzniknout jak stresem, tak i námahou. Způsobuje ji oslabený uzávěr močového měchýře, což se zpravidla stává ženám po těžkém porodu nebo po dlouhotrvající namáhavé fyzické aktivitě.

Jaké jsou stupně?

Hovoříme-li o inkontinenci, můžeme hovořit o několika stupních tohoto zdravotního problému. Nejčastějším stupněm je lehká, kdy moc unikne jen občas a po kapičkách.

Stupeň lehký: cca 100 ml uniklé moči za 4 hodiny
Stupeň střední: cca 200 ml uniklé moči za 4 hodiny
Stupeň těžký: více jak 200 ml uniklé moči za 4 hodiny

Dá se léčit?

Ano! Nejde-li o těžkou inkontinenci, lze doporučit cviky na posílení pánevního dna. U horších případů se pak přistupuje k operaci, při které dochází k vytvoření podpory pro močovou trubici za pomoci speciální látky nebo síťky.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments