Ceny energií pomalu klesají, přesto si jejich spotřebu stále hlídáme. A je to dobře. Nikdo přece nechce zbytečně vyhazovat peníze z okna. A ušetřit můžeme nejen na vytápění našich domovů, ale i na ohřevu vody. A to až tisíce korun ročně.
Snižte teplotu
Naše těla považují za dostatečně horkou vodu takovou, která je ohřátá na 40 – 44 °C. Přesto jsou naše bojlery často nastaveny na teploty mnohem vyšší. Na 65 i více stupňů. Tak horkou vodu ale nesneseme, takže ji následně musíme ředit studenou. A to je přímo ukázkové vyhazování peněz.
Navíc se při takto vysokých teplotách z vody uvolňují minerály, které časem zanesou bojler vodním kamenem. Také, čím větší je rozdíl v teplotách uvnitř a vně bojleru, tím k větším tepelným ztrátám dochází. Takže vodu ohříváme doslova zbytečně.
Pokud byste ovšem váš bojler přenastavili na 55 °C, ušetříte ročně zmíněné tisíce a při sprchování to ani nepoznáte. Nižší teploty zaručí, že váš ohřívač bude pracovat rovnoměrně za menšího výkonu, což je mnohem ekonomičtější, než neustálé výkyvy. Ještě nižší teploty jsou ale rizikové z důvodů šíření bakterie Legionella.
Využíváte nízký tarif?
Máte-li bojler o objemu 150 l nastavený na teplotu 65 °C, ročně vás to stojí o 4 500 Kč víc, než kdybyste teplotu o 10 °C snížili. Stejně tak, pokud se z vaší domácnosti odstěhovaly dospělé děti, takto velký bojler pro vás bude zbytečně velký. Kdybyste ho vyměnili za jiný, s poloviční kapacitou, ušetřili byste dalších asi 8 – 9 000 Kč ročně.
Ohříváte-li vodu elektrickým bojlerem, zkontrolujte, jestli využíváte speciální dvojtarifovou distribuční sazbu D25d, na kterou máte nárok. V tom případě je vám 8 hodin denně za elektřinu účtován tzv. nízký tarif, kterého můžete využít i pro ostatní spotřebiče.
Vyplatí se vám v tu dobu nejen se koupat, ale i prát. Nevyužíváte-li tento tarif, stačí o něj vašeho distributora požádat a k žádosti přiložit potvrzení o instalaci elektrického bojleru.
Pořiďte si časovač
Instalatér vám také může namontovat na bojler časovač. Ten nastavíte tak, aby začal ohřívat vodu až v okamžiku, kdy ji skutečně potřebujete. Pokud jste tedy celý den v práci, teplou vodu nepotřebujete. Časovač proto zapne ohřev až ve chvíli, kdy se vracíte domů.
Místo koupání se raději sprchujte a nezapomeňte pořídit vaší sprše úspornou hlavici. Takzvaný perlátor sníží průtok vody až o 40 %. A méně vody spotřebuje logicky i méně energie ke svému ohřevu. I bez něj vás ale sprchování vyjde asi 4x levněji, než napuštěná vana.
Foto: Shutterstock
a již jste slyšel něco o legionářské chorobě ja sam jsem instalater
a když takto instrujujete lidí tak si zahravate s jejích zdraví
teplota vody v bojleru musí být nastavená na minimálních 55 stupňů
Kdo to kurva napsal-nizka sazba znamena to že se prepne tarif a nahřiva se bojler to neznamena že se mam sprchovat v noci jak je nizky tar.a časovač je asi na hovno protože nt. se spina furt stejně tak se sprchujte v studene vodě možna pomože červene světlo na s hlavici bo toje teple
Když vypnete bojler a naučíte se sprchovat studenou vodou, tak ušetříte za ohřev vody ještě víc, než v uváděném případě! A zvyknete-li si na studenou vodu celoživotně, tak nebudete vědět, že nějaká teplá voda vůbec existuje.