Instalatéři nevěří vlastním očím. Co nikdy nesmíte vylévat do výlevek a házet do záchodu?

V dnešní instantní době se nikomu nechce dělat nic navíc, například skladovat olej nebo lógr v zavařovačce a pak je jít vyhodit na místo k tomu určené. Proto často lijeme a házíme do výlevek a záchodů věci, které tam vůbec nemají co dělat. Jaké to jsou?

Tuk

Pokud budete tuk, který jste použili při vaření, vylévat do dřezu, přilepí se na vnitřní stranu potrubí vašeho i potrubí na ulici. To může časem způsobit ucpání. Proto je lepší nechat tuk nejdříve vychladnout, potom slít a vyhodit buď do směsného odpadu, anebo ještě lépe do speciální popelnice na olej, kterých v Česku velmi rychle přibývá. Dle jejich doporučení máte slít olej do plastové láhve a až bude plná, hodit ji do příslušné černo-oranžové popelnice.

Lógr

Instalatéři se shodují, že právě kávová sedlina je nejčastější příčinou problémů s odtokem. Proto byste sedlinu, ať už z hrnku nebo třeba z kávovaru, měli vždy vyhodit do koše, případně využít ke kompostování.

Léky

Staré léky vždy zaneste do lékárny, oni už si tam s nimi poradí. Když je totiž spláchnete do záchodu, zajistíte tak rozpouštění nežádoucích látek a chemikálií, a to škodí životnímu prostředí i vodě obecně.

Foto: Shutterstock

Hygienické potřeby

Asi všichni víme, že vložky a tampony do záchodu nepatří. Vyhnout byste se ale měli také papírovým kapesníkům, odličovacím tamponům a vlhčeným ubrouskům. A zkuste šetřit i s vlhčeným toaletním papírem. Ač je povoleno jej do toalety hodit, přesto může v potrubí napomáhat vzniku různých sraženin.

A dál?

Nikdy do odtoků nevyhazujte ani mouku (ta se totiž při smíchání s vodou srazí) a dávejte si pozor také na zbytky jídla, konkrétně ty, které mohou ztvrdnout nebo nabobtnat, například těstoviny či rýži.

A v neposlední řadě si zakažte také vylévat do odtoků barvu. Jednak znečišťuje odtok, ale hlavně kontaminuje životní prostředí. Na sběrných dvorech můžete zbytky barvy bez problémů odevzdat.

Rychlá pomoc při řešení problémů

Pokud vám odtok neodtéká tak, jak má, máte několik možností, jak situaci zachránit. Vezměte si na pomoc starý dobrý „zvon“ a všechen nepořádek vypumpujte. Pak jej vyhoďte do koše. Dalším bodem na programu je chemické pročištění odpadů. Pořiďte si hydroxid sodný nebo krtka a podle dávkování uvedeném na obale nasypte požadované množství do výlevky a zalijte vařící vodou. Tuto činnost rozhodně neprovádějte v blízkosti dětí a raději si nasaďte ochranné brýle a rukavice. Při větších problémech ještě sami můžete rozmontovat sifon a do odpadu se podívat. A pokud jste i tak na problém krátcí, pozvěte si instalatéra.   

Foto: Shutterstock, zdroj: rd.com

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vit
Vit
1 rok

To je zajímavé, mouku ne a dle jiných ” chytrých článku, naše babičky sypaly mouku do odpadu🤪, tak se domluvte a pište ne bludy,ale informace 😜

Tomáš
Tomáš
1 rok

Kávová sedlina mi nikdy neucpala odpad za celá desetiletí, kdy piju kafe ve velkém, a splachuji ji do výlevky.