Používejte záchod pouze pro účel, ke kterému byl stvořen – patří do něj pouze toaletní papír. Je důležité nedávat do něj nic, co by se mohlo zaseknout nebo cokoliv, co se nerozpustí. Může to v nejhorším vést až vylití obsahu kanalizace do koupelny či WC, nákladům na odbornou opravu a škodám na veřejném majetku, které se projeví v cenách vodného a stočného. Co byste nikdy neměli zkoušet splachovat?
Pozor na vlasy a chlupy
Nebuďte líní a neházejte vlasy do záchodu! Je snadné je vyhodit do odpadkového koše, který je obvykle v kuchyni. Pokud totiž vlasy skončí v odpadních trubkách, způsobí značné problémy. Rozkládají se pomalu a tvoří chuchvalce, které zase přitahují další nečistoty. Navíc se snadno mohou na cokoliv namotat. To samé platí i o chlupech domácích mazlíčků.
Chemikálie
S léky a chemikáliemi bychom měli zacházet šetrně k životnímu prostředí. Nepoužité léky se mají vrátit do lékárny, zatímco nebezpečné chemikálie jako jsou domácí čističe, odmašťovače, lepidla, leštidla a zahradní hnojiva bychom měli odvézt na sběrný dvůr, kde budou správně likvidovány. Tyto látky působí škody na životním prostředí a jsou proto považovány za nebezpečný odpad.
Lógr
Místo toho, abyste do toalety házeli zbytky z kávy, jako jsou např. zbytečný sediment z french pressu nebo z hrnku, můžete jej využít jako přírodní hnojivo. Dejte ho do kompostu, použijte ho k zahnojení rostlin, nebo ho nasypejte do sítka a nechte okapat. Při splachování takových látek mohou se trubky ucpou velmi snadno.
Hygienické potřeby
Hygienické pomůcky jako vložky, plenky a tampóny by se nikdy neměly dostat do záchodové mísy. Materiál, ze kterého jsou vyrobeny, se nerozpouští se ve vodě. To způsobuje ucpávání odpadových trubek a znečišťuje životní prostředí.
Foto: Shutterstock