Vodní kámen se usazuje v domácnosti téměř všude. Najdeme ho v rychlovarných konvicích, ve dřezu, v koupelně, i v pračce. Mechanické odstraňovaní sice může fungovat, na druhou stranu si tak můžete spotřebič nenávratně poškodit. Na trhu je řada prostředků proti vodnímu kameni, ale snadno si poradíte i bez nich. Přírodní způsoby, jak si poradit s vodním kamenem, jsou výrazně levnější než speciální čistič nebo tablety proti vodnímu kameni.
S vodním kamenem si poradí ocet
Vodovodní baterii snadno vyčistíte octem smíchaným s vodou v poměru 1:1. Ten přelijte do rozprašovače, nastříkejte na baterii a pak setřete. V případě odolných usazenin můžete nechat působit ocet i přes noc. U vodovodních baterií buďte opatrní, protože lesklé chromové baterie se mohou opakovaným používáním octa poškodit.
Ocet a jedlá soda
S octem se zbavíte i usazenin v proskleném sprchovém koutě. Smíchejte ocet a jedlou sodu, nalijte do rozprašovače a nastříkejte na sklo. Po několika minutách opláchněte a vyleštěte.
Ocet místo aviváže
Ocet si poradí i s vodním kamenem v pračce. Je to snadné, dáte ho do šuplíčku, kam běžně dáváte aviváž. Nemusíte mít obavy, že na prádlu zůstane nepříjemný odér. Ten díky sušení vyprchá. Druhou možností je jednou za měsíc nalít do bubnu 0,5 l octa a zapnout ji na 90 stupňů. Funguje to i jako prevence proti vodnímu kameni.
Domácí čistič na sanitu
Umyvadlo, vana i další sanita mívají občas usazeniny vodního kamene. Na tato místa je nejefektivnější ocet smíchaný s citronovou šťávou. Dejte je do rozprašovače, sanitu postříkejte a nechte působit přes noc. Pak vše opláchněte a přeleštěte. Toaletu vyčistíte tak, že do ní na noc nalijete dva šálky octa a ráno spláchnete, pak už stačí jen dočistit štětkou.
Foto: Shutterstock
Já, jakožto instalatér pociťuji, že ta práce mi mizí před očima…😅
Kryštof Kolumbus by měl radost, další kdo objevil objevitelné