S ucpaným odpadem má zkušenosti prakticky každý. Můžete se s ním setkat na toaletě, v koupelně ale i v kuchyni. Pokud vám prakticky neodtéká voda a z odpadu vychází nepříjemný zápach, problém je na světe. Naštěstí není pokaždé nutné volat instalatéra. Při troše snahy odpad vyčistíte sami, pokud nenecháte problémy neúměrně narůst.
Nejprve zkuste zvon
První možností je zvon. Nejspíš ho máte doma. Při běžně ucpaném potrubí jde o první pomoc, která skutečně funguje. S jeho pomocí vytvoříte podtlak, který ucpané potrubí uvolní. Může se ale stát, že zvon nebude stačit.
Existuje řešení bez chemie
Ve chvíli, kdy zvon nebyl dostačující, je ke zvážení čištění odpadu chemickou cestou. Není to ale bezpodmínečně nutné. Můžete vyzkoušet přírodní tipy, které vám s odpadem pomohou. Mezi nimi vyniká ocet, který je v domácnosti všestranně použitelný. Stačí ho smíchat s práškem do pečiva (1 prášek do pečiva na 200 ml octa), a po 15 minut prolít odpad horkou vodou.
Nebo vyzkoušejte kombinaci jedlé sody s octem. Smíchejte 200 ml octa s balením jedlé sody a nelijte do toalety. Poté prolejte horkou vodou. Buďte opatrní a používejte ochranné pomůcky, směs může bouřlivě reagovat. K domácím receptům se řadí i použití obyčejné kuchyňské soli. Údajně stačí nasypat do opadu několik lžic soli a jako v předchozích případech zalít horkou vodou.
Rozebrání sifonu
Pokud se na to cítíte, možností je i rozebrat sifon. Mechanické řešení je jistotou, jelikož si vše vyndáte ručně. Odstraňte nečistoty, zkontrolujte těsnění a našroubujte ho nazpět. U WC se dá použít tlaková a čistící pumpa.
Někdy se neobejdete bez chemie
Ne vždy tyto způsoby fungují a může nastat situace, kdy se neobejdete bez chemie. V případě, že selže i mechanické řešení, jsou k sehnání přípravky na bázi louhu, které jsou rychlé a účinné. Pracujte s nimi ale opatrně a za použití ochranných pomůcek.
Foto: Shutterstock
Milá paní, můj zeť je instalatér a neví kam dříve skočit. Váš článek postrádá realitu.
Jsem instalatér a jásám nezuřím na přímo jásám a miluju lidi kteří si odpady čistí sami a pak ty troubelíny kteří používají flexibilní sifony. Jen tak dál
👍👍👍
Paní autorko, už jste někdy viděla živého instalatéra? Hádám, že ne. Všichni se totiž válí doma na otomanu – nemaj do čeho píchnout 🤪
Pokud už dojde na rezebírání běžného pevného sifonu, tak doporučuju rovnou jej vyměnit za sifon flexibilní. Stojí pár korun, a jeho čištění při případném ucpání je otázka pár vteřin bez jakékoli chemie, byť i té “přírodní”. Za cca 20 let, co je používáme doma i na chatě, jsme je nikdy nemuseli zdlouhavě čistit jakoukoli chemií.
A paní Lorencové doporučuju, aby si své články před odesláním vždy přečetla, a opravila překlepy.