Instantní káva je v Česku obrovsky oblíbená. Lidé ale vůbec netuší, co to pijí

V posledních letech potkalo Českou republiku něco, co by se dalo popsat jako kávová obroda. Lidé se začali ve větší míře soustředit na to, jakou kávu vlastně pijí a zajímat se o její vlastnosti a kvality. Zatímco dříve ji považovali jen za životabudič, v současné době mnohem více oceňují také její chuť. Jde však stále jen o část populace, kdy její zbytek pořád holduje méně kvalitním druhům kávy, jako je například “turek” nebo pověstná instantní káva.

Výhody instantní kávy

Ta se v Česku stala obrovsky oblíbenou a v devadesátých letech málokdo pil něco jiného. Instantní káva se dokonce považovala za luxusní zboží, za což vděčila nejrůznějším západním značkám, pod kterými se prodávala. Ty toho pochopitelně využívaly a tento poměrně levný a obyčejný produkt se snažily Čechům prodávat za výrazně větší peníze, než je tomu třeba na západ od našich hranic.

Své místo na trhu instantní káva zcela jistě má, protože má některé vlastnosti, které lze ocenit. Zejména potom velmi rychlou a snadnou přípravu. Vezmete lžičku granulátu, ohřejete vodu, zalijete a už si můžete vychutnávat hotovou kávu. Nepotřebujete tak drahé přístroje, ani si nemusíte dělat starost s mletím kávy. Pro málo znalou populaci je to zkrátka ideální řešení. Nehledě na to, že se tato káva osvědčila třeba na chatách, které mají Češi rovněž ve velké oblibě.

Instantní káva už je na trhu poměrně dlouhou dobu, když se její kořeny podařilo vystopovat až do roku 1901. Nevznikla přitom v Evropě, ale až v dalekém Japonsku. Nutno ale říct, že si rovnou nezískala masovou popularitu, ale jednalo se spíše o zálibu omezeného počtu lidí.

Foto: Shutterstock

Jak vzniká instantní káva

O zásadnější rozšíření se postaral skutečně až evropský potravinářský koncern Nestlé, a to v roce 1937, kdy poprvé uvedl na trh přelomovou kávu v prášku, který stačilo zalít horkou vodou. Doba takovému rychlému produktu přála, protože si velkou popularitu získal zejména v americké armádě v průběhu druhé světové války.

Ačkoliv je samotná příprava instantní kávy jednoduchá, to samé nelze říct o její výrobě, která je naopak složitější než u jiných druhů. Kávová zrna sice procházejí standardním pražením, ovšem pak se vaří v extraktorech, což jsou velké nerezové válce, kde vzniká silný kávový extrakt. Ten se následně vezme a zchladí na minus čtyři stupně, aby v něm byla zachována chuť a aroma. Výsledkem je potom granulát prodávaný v obchodě.

Výrobní proces v podstatě kávu rozbije a zcela rozloží a tím do značné míry změní její vlastnosti. V instantní kávě tak například zcela chybí silice nebo oleje, které jsou v kávových zrnech běžně obsažené.

Tento druh kávy je také v důsledku své přípravy poměrně hořký, což se opět musí různými způsoby kompenzovat. A jakkoliv se výrobci snaží instantní kávu prezentovat jako chuťově srovnatelnou s jinými druhy, nikdy toho nedokáží docílit.

Foto: Shutterstock, zdroje: Healthline, Espressocoffeeguide

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav Skala
Jaroslav Skala
2 let

Já granulovanou nemusím,chutná mě taky když hodně spěchám tak si ji udělám ,po obyčejné bych se mohl utlouct ! Připadám si jak závislák