Takzvaný syndrom bolestivého močového měchýře, odborně intersticiální cystitida, je v urologických ordinacích stále častějším problémem. Jedná se o nebakteriální onemocnění močového měchýře, které je provázeno řadou bolestivých příznaků v oblasti močáku. Kromě toho pacienti pociťují velmi silné nucení na močení ve dne i v noci.
Jak se intersticiální cystitida projevuje?
Jak už český název syndrom bolestivého měchýře napovídá, hlavním projevem onemocnění je bolest, která přichází spolu s naplňováním močového měchýře. Po vyprázdnění bolest obvykle ustupuje. Urgence močení je přitom v některých případech až extrémní. Bolest může vystřelovat do okolních partií, například do třísel, pochvy či konečníku.
Koho intesticiální cystitida postihuje?
Do urologických ordinací s tímto problémem vstupují převážně ženy středního věku. Ovšem podobnost tohoto syndromu se syndromem chronické pánevní bolesti u mužů indikuje, že se přinejmenším část problému týká také druhého pohlaví.
Léčba instesticiální cystitidy
U tohoto onemocnění není zcela známá příčina, která ho vyvolává. Z toho důvodu je léčba problematická a ne stoprocentně účinná. Lékaři obvykle přistupují ke kombinaci různých postupů a metod, které mohou zabírat se střídavým úspěchem. Hledání uspokojivého řešení proto může nějakou dobu trvat.
Některým pacientům pomohla fyzioterapie či masáže pánevního dna. Je možné uvažovat také o výplachu močového měchýře speciálním roztokem. V úvahu ale připadá také zvětšení močového měchýře nebo naopak jeho odejmutí a nahrazení střevem. Tyto operace jsou ale náročné a mohou se po nich dostavit komplikace.