Genitální bradavice rozhodně nejsou nic příjemného a už vůbec se nejedná o problém, se kterým byste se jen tak mezi řečí zmínili kolegyni v práci během polední pauzy na oběd. Spíše naopak se jedná o zdravotní obtíž, kterou si lidé nechávají pro sebe, protože co si budeme nalhávat – není se zrovna čím chlubit.
Co jsou genitální bradavice?
Genitální bradavice, které se rovněž označují jako vaginální bradavice, spadají mezi venerická onemocnění. Za jejich vznikem můžeme hledat lidský papilomavir, se kterým se během života setká více než 90 % z nás. Dobrou zprávou je, že problém propukne pouze u 10 % obyvatelstva do 30ti let, i přesto ale nelze říci, že by se jednalo o nízké číslo.
Genitální bradavice se mohou přenášet jak pohlavním stykem, tak i stykem orálním, což většina lidí netuší. Zpočátku o nemoci vůbec nevíte, první příznaky o sobě zpravidla dají vědět až několik měsíců od přenosu infekce a na začátku jsou velmi nenápadné, takže se není čemu divit, když je pacient v první chvíli přehlédne.
Je potřeba problém řešit hned
Jak už jsme napsali na začátku dnešního článku: pokud i vás tento intimní problém potká, s největší pravděpodobností nebudete mít chuť se o tomto stavu s někým podělit či se někomu svěřit. Bohužel právě ostych a stud jsou jedním z velmi častých důvodů, proč lidé vaginální bradavice neřeší a dlouhou dobu odkládají návštěvu lékaře. A to je velká chyba.
V tomto případě totiž platí, že čím dříve začnete svůj problém řešit, tím lépe uděláte. Rozhodně byste tak návštěvu lékaře neměli odkládat – navštívit můžete jak gynekologa, tak i kožního specialistu.
Jak se léčí?
Genitální bradavice se ve většině případů léčí za pomoci speciálních krémů, které se na postižené místo aplikují. Není ale žádnou výjimkou, když jsou bradavice odstraněny například laserovou ablací, elektro kauterizací nebo použitím kyseliny trichloroctové.