Při všech těch negativních zprávách se často zapomíná i na ty pozitivní. Například to, že vakcínu proti koronaviru se dost možná podaří vyvinout a schválit v rekordně krátké době. Optimistické předpoklady hovořily o tom, že by to mohlo trvat rok až rok a půl, ale vědecké týmy po celém světě jedou raketovou rychlostí, takže by to za příhodných okolností mohlo být i dříve.
Na myších to fungovalo
Jednou z firem, které jsou s vývojem nejdále, je italská Takis Biotech. Ta oznámila, že se jejím vědcům podařilo vyvinout první vakcínu na světě, která “zabíjí koronavirus”. Zatím došlo k testům na myších, kterým byly následně odebrány protilátky, jež se ukázaly být účinné v boji s novým typem koronaviru, jenž způsobuje zrádnou nemoc Covid-19.
Protilátky získané z naočkovaných myší vědci ověřili na lidských buňkách. Jejich test přitom spolehlivě prokázal, že poté byly buňky schopny nejen s koronavirem bojovat, ale dokonce ho potlačovat. Ukázalo se tak, že protilátky jsou schopné likvidovat koronavirus.
Posledním potřebným krokem je nicméně test na lidech. Tato fáze by podle šéfa společnosti Takis Biotech, Luigiho Aurisicchia, mohla začít na podzim tohoto roku. “Podle našich informací jsme prvními na světě, kdo vyvinul vakcínu schopnou neutralizovat koronavirus,” pochlubil se Aurisicchio.
Silné protilátky do 14 dnů
Italská výzkum spočívá na základě takzvané DNA vakcíny. Jde o metodu, kdy se testovaný subjekt infikuje malým množstvím naklonovaného genetického kódu viru. Jeho buňky začnou reagovat, jakoby byly nakaženy skutečným virem. Tím se spustí reakce imunitního systému. Podobný typ vakcín je obecně považován za bezpečný.
Italové zjistili, že po podání vakcíny si tělo vyprodukuje dostatečně silné protilátky do 14 dnů. To jsou závěry z testů na myších, ovšem vědci mají za to, že lidské tělo bude fungovat obdobně.
Na vývoji vakcíny pracují vědecké týmy po celém světě. Některé z nich už ohlásily dílčí úspěchy. Například vědci z Oxford University se domnívají, že by vakcínu mohli mít hotovou do půl roku, přestože takový kvapík mnozí zpochybňují.
Do závodu se přidal také český vědecký tým, který však operuje pouze s několikamilionovým rozpočtem, zatímco velké farmaceutické firmy do vývoje investují miliardy.
Foto: Freepik