Přinesli jste si čerstvé jahody z trhu nebo ze zahrady, ale bojíte se, aby se vám nezkazily? Stačí, když budete dodržovat pár jednoduchých pravidel a jahody vám zůstanou jako čerstvě utržené i několik dnů.
Při uskladnění nemýt
Jestli chcete jahody rovnou konzumovat nebo je používat ještě týž den, důkladně je omyjte, abyste se zbavily zbytků hlíny a dalších nečistot a měli jistotu, že budete jíst čisté plody.
Jestliže ale chcete jahody uskladnit a používat až později, nemyjte je. Zbytečná vlhkost by urychlila jejich plesnivění či by se na nich začaly dříve objevovat nahnilá místa.
Přesuňte je do papírového sáčku
Máte-li v plánu používat jahody až za dva či tři dny, vytáhněte je z nádoby či tašky, ve které jste je přinesli. Rozhodně je nenechávejte v plastu či v igelitu. Pořádně je roztřiďte – nikde nesmí být žádná plíseň, všechny nahnědlé jahody okamžitě vyndejte. Pokud byste tam vadné kousky nechali, ostatní by od nich mohly plíseň brzy chytit.
Poté zdravé kousky naskládejte do papírového sáčku. Ten bude totiž vstřebávat přebytečnou vlhkost, a jahody tak zůstanou déle čerstvé.
Mrazák? Proč ne?
V případě, že jahody budete používat až za opravdu dlouhou dobu, můžete je také zmrazit. Očistěte je, zbavte stopek a nechte důkladně uschnout. Jahody byste neměli mrazit mokré, aby se na ni nevytvořil ledový povrch. Opět dbejte na to, aby mezi nimi nebyly žádné nahnilé či plesnivé kousky.
Poté je po jedné rozložte na plech vyložený potravinovou fólií a překryjte alobalem a vložte do mrazáku. Až začnou mrznout, vytáhněte je a poté přendejte do nádoby nebo do sáčku, kde je chcete uchovávat. Díky prvnímu kroku se vám jahody již neslepí k sobě.
A co takhle marmeláda?
Další možností, jak uchovat jahody na horší časy, je zpracovat je jako marmeládu. Navíc můžete jahody mixovat i s jiným ovocem nebo třeba s chutí marmelády experimentovat – co takhle přidat mátu nebo třeba šampaňské?
Foto: Shutterstock