Cvičení pomáhá žít delší, zdravější a radostnější život. Uvolňuje endorfiny, díky kterým se nejen cítíme plní energie a šťastnější, ale také lépe spíme. Pravidelný pohyb u starších osob a seniorů podporuje soběstačnost a působí jako prevence proti kardiovaskulárním onemocněním, osteoporóze, depresi a cukrovce. Zdravé tělo navíc znamená také zdravou mysl. Starší lidé, kteří pravidelně cvičí, mají zlepšené kognitivní zdraví a snížené riziko rozvoje Alzheimerovy choroby nebo demence až o 50 %.
Chůze, jóga nebo třeba pilates
Chůze – nejpřirozenější, nejdostupnější a relativně nenáročná aktivita, přesto velice účinná. Ideálním cílem je 10 000 kroků denně, tento počet dle studie snižuje desetiletý výhled úmrtnosti až o 46 %. Chodit můžete na plánované poklidné, procházky do přírody nebo na průzkumy po městě, a pokud argumentujete, že nemáte čas, stačí se prostě místo auta nebo městské hromadné dopravy co nejčastěji přemisťovat po svých. Vaším nejlepším kamarádem mohou od nynějška být krokovací hodinky a dobrá sluchátka, do kterých si pustíte, co vás baví, a tak vám cesta rychleji uteče.
Ač to může znít nudně a staticky, velmi prospěšná je také jóga provozovaná na židli. Proč na židli? Protože dochází k menšímu zatížení svalů, kloubů a kostí, a i přesto si dobře zacvičíte. Dokonce bylo prokázáno, že tento druh jógy zlepšuje duševní zdraví seniorů. Cítí se pohodověji, mají lepší spánek a méně depresí.
Vyzkoušet můžete také skupinové lekce pilates, vodního aerobiku, posilování vlastní váhou nebo s posilovací gumou. Prozkoumejte nabídku fitness center ve vašem městě, případně si domluvte soukromého lektora.
Jak cvičit sám doma?
Držte se tří základních pilířů – posilování, protahování a cviky na posílení rovnováhy, které jsou v pokročilém věku velmi zásadní. Vhodnými posilovacími cviky jsou například kliky o stěnu, stahování ramen dozadu, posilování na židli. Protahujte zejména krk a celou oblast horních zad (trapézy, mezilopatkové svaly, …). Na podporu rovnováhy vyzkoušejte jógu nebo bezpečná cvičení na přenášení váhy. Internet je plný inspirace, nebojte se hledat také v angličtině.
Výzkumy tvrdí, že po padesátém roce života je vhodné věnovat pohybu alespoň 150 minut týdně, což znamená dvě a půl hodiny. Když si čas cvičením strávený rozvrhnete do menších časových úseků, zvládnete to levou zadní, navíc se budete cítit fit a prožijete kvalitnější život.
Foto: Shutterstock, zdroj: Seniorlifestyle, Healthline, Medicalnewstoday