Vaříte, pečete, vymýšlíte nové recepty nebo se bavíte přípravou klasických jídel? Trávíte prostě hodně času v kuchyni a každý nový recept je pro vás lákavou výzvou? Pak jistě umíte ocenit nejen využívání kvalitních surovin, ale i spotřebičů, které vám k dokonalému výsledku v kuchyni mohou pomoci. Takovým důležitým pomocníkem je například kuchyňský robot. Jak a podle čeho vybrat kuchyňský robot?
Každá funkce bonusem
Kuchyňské roboty patří mezi spotřebiče, u kterých jsou jejich užitečné funkce zároveň i důležitými faktory výběru. Protože při výběru můžete hodnotit právě to, co vám tento přístroj přinese, k čemu se hodí, na co jej využijete a podle toho můžete cílit konkrétní výběr a model. Je to vhodný pomocník do kuchyně ať už rádi pečete nebo zavařujete. Kuchyňský robot může být i vhodná výbava pro miminka při přípravě hladkých přesnídávek.
Základní vlastnosti kuchyňského robotu
Hlavním plusem tohoto zařízení je to, že v jednom spojuje řadu funkcí a zastane několik různých prací. Kombinuje tak několik přístrojů, které pokud byste je pořídili zvlášť, by zcela zbytečně zabírali místo. A mimo úspory prostoru samozřejmě šetří váš čas, vaši práci a energii. Základní funkce jsou totiž hlavně míchání a hnětení (což užijete při výrobě těsta na buchty, cukroví nebo i slaného pečiva), strouhání (rychle si připravíte zeleninu, ovoce, nebo třeba i strouhanku), šlehání a také mixování. Všechny tyto funkce patří k důležitým a většinou i náročným činnostem při přípravě různých pokrmů.
Trochu technických pojmů
Důležitými faktory výběru by měly být hodnoty příkonu a výkonu. Ty totiž určují nejen spotřebu, ale především to, jak dobře se bude s přístrojem pracovat. A jedno souvisí s druhým. Obecně tedy, čím vyšší je příkon, tím vyšší bude i výkon. Nižší hodnoty (kolem 650 W) jsou tak vhodnější pro méně náročné činnosti (třeba šlehání nebo míchání). Pokud od svého robota potřebujete víc, pak se spíše zaměřte na produkty, jejichž příkon bude kolem 1000 W. Zvládnou uhníst těsto, nebo dokonce i namlít maso. Pokud se chcete poohlédnout po něčem profesionálnějším, co si poradí i s velkou rodinnou oslavou nebo obslouží kuchyni v restauraci, pak lze doporučit roboty s příkonem okolo 1400 W a více.
Hlučnost
Na co se musíte připravit a s čím počítat, že u určitých činnostech jsou kuchyňské roboty trochu hlučnější. Pokud ovšem využijete stroj pouze na několik minut a nebudete s ním pracovat dlouhé hodiny, nemusí být faktor hlučnosti pro výběr podstatný.
Příslušenství
- Objem nádoby – je obvykle v rozmezí 0,3 l až 7 l. Větší mísa logicky zvládne větší objem hmoty. Obecně lze doporučit zaměřit se na větší objemy, nemusíte je využívat do plna, přesto nebudete zbytečně řešit dvojí práci, když byste měli složitější pokrm a vaše mísa na něj nestačila. Nádoby navíc můžete využít i pro další běžné práce v kuchyni. A pokud to výrobce uvádí, umývat je i v myčce nádobí.
- Metly – pevné míchací metly, šlehací balonové metly, hnětací háky, to vše by u dobrého robotu nemělo chybět. Každý využijete pro jiný typ práce a jiný druh zpracování. Jsou snadno vyměnitelné a praktické.
- Přívodní kabel – ten si asi podle potřeby zvolit nemůžete, protože obecně je délka kolem 2 metrů. Pokud to pro vás bude nedostačující, lze využít i prodlužovací napájení, jako jste zvyklí u jiných domácích spotřebičů.
- Struhadla a nástavce na mletí – mohou být velmi vítanou funkcí stroje. Mlýnek na maso, mlýnek na mák, různé typy struhadel, to vše rozšíří využití kuchyňského robotu i vašeho kulinářského umění.
- Lisování a odšťavňování – uvítají především ti, co dbají na zdravý životní styl. Výroba ovocných a zeleninových šťáv, smoothie a jiných zdravých pokrmů a nápojů se tak stává tou nejjednodušší činností v kuchyni.
- Regulace rychlosti – přídavné funkce mohou ovlivnit intenzitu práce. Využívat je můžete v různých chvílích pro jinak náročné zpracovávání.
- Bezpečnostní prvky – robot by měl být vybavený pojistkou proti nechtěnému sepnutí nebo zapnutí metel ve špatném směru. Samozřejmostí by měla být i pojistka proti přehřátí motoru.