V ideálním případě byste měli zbytky jídla co nejdříve zmrazit, aby vydržely dlouho čerstvé. V takovém případě je můžete konzumovat téměř neomezeně a nemusíte se obávat, že je vytáhnete zkažené. Pravdou však je, že ne vždy se nám podaří zbytky správně uskladnit a zmrazit ještě ve stavu, kdy jsou v pořádku.
Má na to vliv typ jídla i způsob skladování. Podle Mayo Clinic vydrží obecně zbytky v lednici bez rizika 3 až 4 dny, poté se zvyšuje šance rizika otravy jídlem. Je třeba mít na paměti, že některé potraviny jsou více spojeny s chorobami z potravin a otravou jídlem než jiné. Například takové ryby jsou mimořádně náchylné ke kontaminaci bakteriemi, a proto pokud je najdete v lednici po týdnu, neměli byste se do nich už v žádném případě pouštět, i když na první pohled vypadají v pořádku.
Zelenina a ovoce
Ovoce a zelenina by se měly mýt pod tekoucí vodou a skladovat v čisté chladničce při teplotě 4,5 stupně Celsia nebo nižší.
Vařené brambory a jinou zeleninu lze bezpečně uchovávat v chladničce 3 až 4 dny.
Některé druhy ovoce, například jablka, uvolňují ethylenový plyn, který může způsobit rychlejší kažení jiných jídel. Doporučuje se proto skladovat jablka mimo jiné produkty. Pokud chcete, aby si ovoce a zelenina zachovaly maximální chuť a svěžest, neskladujte je v chladničce déle než 3 dny.
Vejce a mléko
Syrová vejce se mohou v chladničce bezpečně uchovávat 3 až 5 týdnů. Vejce uvařená natvrdo lze skladovat týden. Vejce a mléčné výrobky byste měli skladovat při teplotě 4,5 stupně Celsia nebo o něco nižší.
Mléčné výrobky se liší v tom, jak dlouho v chladničce vydrží, závisí to na typu výrobku.
Jogurty: 1 až 2 týdny
Měkké sýry, jako je ricotta, Brie a tvaroh: 1 týden
Tvrdé sýry včetně čedaru a parmazánu po otevření balení: 3 až 4 týdny
Mléko: 1 týden
Pečená jídla
Koláče, zákusky a jiná pečená jídla, která obsahují vejce, vydrží v chladničce 3 až 5 dní.
Maso a drůbež
Vařené maso, drůbež a další zpracované maso, jako jsou kuřecí nugety nebo karbanátky, můžete v chladničce bezpečně skladovat 3 až 4 dny, ideálně při teplotě 4,5 stupně Celsia.
Uvařené, udušené nebo upečené maso nakrájené na plátky vydrží v chladničce 3 až 5 dní.
Šunka zabalená vcelku: 1 týden
Šunka nakrájená na plátky: 3 až 5 dní
Ryby a měkkýši
Vařené ryby vydrží 3 až 4 dny a uzené ryby až 14 dní. Měkkýši nenechávejte v chladničce déle než 3 dny.
Chléb
Komerčně upečený chléb a rohlíky lze skladovat v lednici 1 až 2 týdny. Pokud byste si všimli na povrchu plíseň, určitě chléb ani pečivo už nekonzumujte.
Lahůdkové saláty
Lahůdkové saláty (jako jsou vajíčkové, kuřecí, šunkové či rybí) lze bezpečně skladovat v lednici 3 až 4 dny.
Vařená rýže
Ohřívanou vařenou rýži uskladněnou v lednici si můžete vychutnat 3 až 5 dní. Nikdy ji však nenechávejte na teple déle než dvě hodiny, hned po vychladnutí patří do lednice.
Polévky a dušená jídla
Polévky a dušené maso, případně dušené maso se zeleninou, vám vydrží v lednici 3 až 4 dny.
Velká rizika
Tři až čtyři dny jsou všeobecným pravidlem, jak dlouho vydrží zbytky jídla v chladničce. Vždy byste je však měli před konzumací zahřát. V opačném případě se vystavujete riziku otravy jídlem. Ta se projevuje těmito symptomy:
- Nevolnost
- Zvracení
- Křeče nebo bolesti břicha
- Průjem
- Horečka
Samozřejmě, neměli byste jíst viditelně zkažené jídlo, ale opatrní buďte i tehdy, když zbytky i po dvou týdnech vypadají lákavě a jsou voňavé. Nemusí to nutně znamenat, že jsou v pořádku. „Některé typy bakterií neovlivňují chuť, vůni ani vzhled jídla,“ uvádí ministerstvo zdravotnictví státu Washington. Samozřejmě, ne každý, kdo sní zkažené jídlo nebo jídlo po datu spotřeby, z toho onemocní.
Foto: Shutterstock, zdroj: Livestrong