Začneme optimisticky. Dle průzkumů ročně zažije otravu jídlem přibližně 48 miliónů lidí. Není sice známo, kolik procent z nich k ní přišlo v restauraci a kolik doma, ale zopakovat si zásady bezpečného skladování masa neuškodí nikomu. Nicméně možná budete překvapeni, maso častokrát zvládne víc, než si myslíme.
Jak dlouho vydrží maso v mrazáku?
Velmi, velmi, velmi dlouho, nicméně dojde k ztrátě kvality chuti, takže bude nejlepší řídit se doporučenými daty spotřeby od zamražení. Hovězí maso můžeme v mrazáku bezpečně skladovat 6 – 12 měsíců, drůbeží přibližně 9 měsíců, vepřové 4 – 6 měsíců a ryby individuálně, losos maximálně tři měsíce, jiné ryby třeba i půl roku. Mleté maso 2 – 3 měsíce. Zbytky, tedy zpracované maso vydrží zmrazené 2 – 3 měsíce.
Zásady zamrazování a rozmrazování
Zamrazujeme vždy co nejčerstvější maso. Aby maso vydrželo v mrazáku co nejčerstvější, je dobré zabalit ho do další nepropustné vrstvy (sáčku). To pomůže udržet vlhkost, tedy i lepší chuť.
I rozmrazování se musí umět. Rozmrazujeme vždy v lednici nebo ve studené vodě, kterou postupně vyměňujeme. Při rozmrazení v lednici dáváme pozor, aby voda z masa nekapala na další potraviny. Maso nikdy nenecháme rozmrazit na kuchyňské lince, protože tak dochází k mnohem rychlejšímu nárustu bakterií.
A pokud vás zajímá, jestli je možné znovu zamrazit rozmrazené maso, tak ano, ale pouze v případě, že jsme rozmrazili správně. Tedy například v lednici. Pak si můžeme maso dovolit opět zamrazit. Ale nikdyy nezamrazujeme maso, které je z mrazáku vyndáno déle než hodinku, dvě při pokojové teplotě.
Jak dlouho vydrží maso v lednici?
Většinu tepelně neupraveného masa (třeba hovězí, vepřové) můžeme v lednici nastavené na 4°C ponechat 3 – 5 dní, ale samozřejmě existují výjimky. Mleté maso a vnitřnosti bychom měli zpracovat do jednoho až dvou dní. Syrové drůbeží je třeba zpracovat brzy, maximálně do dvou dnů, naproti tomu drůbeží maso zpracované vydrží v lednici až čtyři dny, samozřejmě správně uskladněné.
Když budete dodržovat výše zmíněná doporučení, značně snížíte možnost střevních potíží ve vaší domácnosti. A hlavně se řiďte svými smysly. Pokud vám maso přijde podezřelé, pryč s ním.
Foto: Shutterstock zdroj: Heathline
Nie je chladnička ako chladnička!! Odporúčam pre nás na mäse závislých už pri kúpe chladničky zamerať sa na tzv Nulovú zónu. Je to časť chladničky ktorá je optimalizovaná na mäso a ryby, udržuje totiž teolotu v oblast 0 *C čo znamená že mäso nezamrzne ale dlho vydrží bezpečne čerstvé dlhšie a bezpečnejšie ako napr pri bežných 4*C v ostatných častiach chladničky. Dajte si pozor aj na niektoré veľké hoci drahé chladničky, ktoré túto zónu nemajú, označenie fresch zóna býva často len zóna pre zeleninu a ovocie kde je upravená vlhkosť a nižšia teplota – pod 4*C. Zmrzovanie v dnešnej dobe… Číst vice »
Něco mi tady nehraje. Je mi divné, že můžu jednou rozmražené maso ( v lednici nebo ve vodě ) znovu zmrazit. Pokud vím tak jednou rozmražené potraviny se nemají znovu zmrazit. A u masa to platí dvojnásob. Dvakrát zmrazené a rozmražené maso musí být jak podrážka. Maso jak je známo obsahuje vodu, která při zmrazení vytvoří malé krystalky ledu a ty narušují buňky – strukturu masa a dochází k částečnému úniku šťávy. Asi jako, když někdo otáčí maso na pánvi zapíchnutou vidličkou a vytéká z něj drahocená šťáva.
Tohle asi platí pro maso koupené v supermarketu. Vepřové téměř nejíme – kupujeme jen krkovici na gril či na pánev. Jehněčí a kozí maso z farmy má úplně jiné parametry – syrové v lednici vydrží nenaložené 7 – 9 dnů, naložené ještě déle. Kuřecí z farmy vydrží cca 4 – 5 dnů nenaložené.
Ta fotka pytlíků masa – no, to se nedivím, že je takový problém s rozmrazováním – já se snažím mít maso co nejvíc naplacato – hlavně to vykostěné – to se jednak lépe skladuje a taky rychleji rozmrazuje – než takový šílený pytel 😀