Jeden z velkých otazníků koronavirové epidemie dosud visel nad tím, jak dlouho vlastně vydrží imunita po prodělané nemoci, případně po očkování. Jde doslova o klíčovou záležitost, protože se od ní odvíjí pravděpodobnost, s jakou se epidemii v příštích měsících podaří dostat definitivně pod kontrolu. Na to přitom čeká celý svět, který už téměř rok žije v omezeném režimu.
Rozsáhlá studie vědců z Oxfordské univerzity přitom přinesla velmi dobré zprávy. Dosud se totiž předpokládalo, že si lidé po prodělané nemoci Covid-19 udrží imunitu přibližně tři měsíce, ale zaznívali také obavy, že by to mohlo být ještě méně, což už by představovalo skutečně velký problém. Oxfordští vědci nicméně přinesli zjištění, že opětovná nákaza je v průběhu dalších šesti měsíců velmi nepravděpodobná. Je přitom možné, že imunita vydrží ještě déle, ale na to bude muset výzkum trvat delší dobu.
Tak dlouhá imunita se nečekala
“Jsou to velmi dobré zprávy, protože si takto můžeme být jistí, že většina lidí, kteří nemoc prodělali, se v krátkodobém horizontu znovu nenakazí,” uvádí jeden z autorů studie David Eyre. Jako skvělé hodnotí tyto výsledky také Světová zdravotnická organizace (WHO). “Dosud u lidí vidíme přetrvávající hladiny protilátek,” řekl expert WHO Mike Ryan s odkazem na pacienty, kteří koronavirus prodělali v první vlně a dodnes proti němu mají imunitu. Dodal také, že to velmi zvyšuje šance uspět s vakcínami.
Média sice přinesla informace o lidech, kteří se nakazili koronavirem podruhé, ale podle autorů studie jsou to skutečně výjimečné případy a rozhodně žádný standard. Naopak se ukázalo, že u účastníků studie k žádné reinfekci nedošlo. Sledovaní lidé prodělali Covid-19 v dubnu a byli sledováni až do listopadu. Vědci poukazují na potřebu sledovat je dále, protože se možná ukáže, že imunitní reakce přetrvává ještě déle.
Foto: Freepik