Ať už máte hluboko do kapsy, chcete ušetřit či se naučit lépe manipulovat s penězi, v tomhle kroku vám rádi pomůžeme. Svůj rodinný rozpočet můžete vyzkoušet držet na uzdě pomocí jednoduchého pravidla 50/30/20. Není nikterak složité, navíc se vám s ním podaří ušetřit nějaké finance. Nehledě na starosti, kterým se můžete vyhnout.
Vše pod kontrolou a princip šetření
Možná to není váš případ, ale někomu se může stát, že zapomene, co všechno vlastně platí. Inkaso, internet, škola, předplatné časopisu a jiné věci, které se vám strhávají trvalým příkazem z účtu. Na druhou stranu jsou samozřejmě lidé, kteří své finance několikrát za měsíc přepočítají a vše mají pod kontrolou. Každý má měsíční příjem jinak vysoký, proto má každý z nás jiný přehled o financích.
Výše uvedené pravidlo není výplodem naší fantazie, vynesla ho na obzor především americká senátorka Elizabeth Warren. Princip je jednoduchý. Měli byste peníze rozdělit do tří skupin. Padesát procent na nezbytné a velmi důležité výdaje, třicet procent na hygienické potřeby, základní potřeby, kroužky, ale i zábavu. No a dvacet procent má sloužit, jako rezerva nebo jako spoření. Rozhodně to ale neznamená, že musíte mít nutně vysoký příjem.
50/30/20 – jak to tedy je
Až budete mít po výplatě, rozdělte ji na půlku, kterou zaplatíte vše, co je velmi důležité. Možná si nyní říkáte, zda to není hodně, ale není. Poplaťte vše, co musíte. Z té druhé půlky oddělte dalších třicet procent, které pokryjí zmíněné kroužky, ale i zábavu, výlety s rodinou, kapesné dětem a jiné. Zbylých dvacet procent přiřaďte úsporám, vaši budoucnosti.
Tato kategorie peněz by se vám měla objevit okamžitě po tom, co zaplatíte veškeré nutné výdaje. A pokud máte nízkou výplatu, i tak ji rozdělte a nejdříve zaplaťte vše důležité a následně s penězi zacházejte tak, abyste vyšli a ještě ušetřili. A co je nejlepší? Budete mít ze života radost, protože jak se říká – pokud se má člověk na co těšit, vždy je veselejší a je mu lépe. Přemýšlejte o této technice a plánujte. Během chvíle se do tohoto principu dostanete a své výdaje budete moci pěkně korigovat.
Foto: Shutterstock, zdroj: N26
Pokud je člověk aspoň trochu finančně gramotný, tak si dokáže šetřit, plánovat a vydělat. Občas se musí uskromnit. U mě vždy fungovalo šetřit 50-70 procent a zbytek na nutné výdaje. A teď po 20 letech výdaje stále jen 30%,ale zbytek už mohu rozdělit 20%uspora a 30%zabava, cestování.
Těžko rozdělím plat na půlku a pak další části..když jen za bydlení zaplatím víc jak půlku z platu….bohužel ani po zaplacení všeho co musím..mi nezbyde nic..co bych mohla dát stranou…
Těžko tohle pravidlo aplikovat na české poměry, když jenom náklady na bydlení “sežerou” běžnému občanu více než 50% příjmu 🙁
Nutné výdaje mi dělají 70% příjmu ( jen nájem a alimenty spolknou 17.000Kč), takže toto pravidlo pro mne k ničemu🤪🤪🤪
Tak tohle už asi dávno neplatí, když jen za bydlení dávám přes 50% 😃
Kdyby tech 50 procent stacilo na vse potrebne, tak by to bylo fajn… Leda pravidlo 80/10/10…
Omlouvám se, ale nerozumím. Po výplatě dejte půlku na neodkladné platby. A zbytek rozdělte na 30/20. Ale moje neodkladné platby nejsou půlka. Při příjmu zhruba 25.000,- mám neodkladné platby (nájem, voda, el., plyn, apod.) 17.800,-, což je zhruba 70%. A zbytek, těch 30% je na základní potřeby, jako jídlo, drogerie, čistící a hygienické potřeby. Asi bych neměla zapomenout na granule pro psa a nákup pravidelných pro manžela léků. Na kroužky, zábavu, návštěvu kina nebo restaurace už není místo. Takže jak ušetřit těch 20%?
Autor zapomněl na jedno! Zapomněl uvést výši těch 100%. On je má totiž každý jiný.
A když má někdo takto dělit cca 19.000,-
tak to je trochu nemožné. Takže toto pravidlo platí pro toho kdo má vyšší příjem. Spousta rodin nemá ani na výlety ani dokonce dětem na kroužky. A o spoření se jim může leda tak zdát.
Myslím,že jste to myslela dobře p. nebo sl.Klementová – dle svého – mám důchod 13.000Kč z toho zaplatím byt a měsíční poplatky 7.000.-Kč zbývá 6.000Kč,je potřeba měsíčně se stravovat,kdybych měla 30% “věnovat” na zábavu,výlety,tak nevím za co bych jedla. Takže,myslím,že jste trochu ve výpočtu “ustřelila”, Nebo možná,že nikoliv pokud Váš plat dosahuje do větší výše,než-li je cca 20.000.-. A kde hledat ty “drobné” na spoření?? Děkuji za názor. :-))
50/30/20 mohu doporučit, téměř stejně tak doma “hospodaříme”. 🙂
Takto by to v rodině fungovat teoreticky mělo, ovšem 3 děti, hypotéka, a standard s koníčky sporty atd tento poměr udrží jen násilím…