Používáte ještě starý mlýnek na maso? Tento postup se nezaměřuje na nové, moderní mlýnky na maso. V takovém případě je mnohem lepší řídit se návodem. Ale v případě, že se vám s původním mlýnkem na maso pracuje dobře a jste na něj zvyklí, je potřeba se o něj starat.
Proč mlýnek brousit?
Mlýnek bude fungovat i pokud ho brousit nebudete. Kvalita mletí se ale bude zhoršovat. Maso pak nebývá pomleté rovnoměrně, bude se vám pracovat hůř a mlýnek se bude rychleji zanášet. Pokud přejedete po nožích, ucítíte, že jsou tupé. Nakonec vám nezbyde nic jiného než mlýnek nabrousit, nebo si sehnat nový.
Jak na to?
Sežeňte si jemný brusný papír, ideálně o zrnitosti 120. Pokud bude hrubší, povrch byste mohli poškodit. Dále budete potřebovat rovnou podkladovou plochu – například dřevěnou nebo skleněnou desku. Přilepte na ni oboustrannou izolepou brusný papír. Jednotlivé čepele bruste ze strany, kde jsou mírně zkosené. Před samotným broušením nastříkejte na brusný papír pomocí rozprašovače trochu vody. Opatrně přejíždějte po papíru, aby na něj celá strana čepele doléhala. Buďte opatrní, zvlášť když budete zkoušet, zda je již čepel dost ostrá. Takto pokračujte i s dalšími.
Nezapomeňte na výměnné destičky
Škrábance a nerovnosti se vytváří všude. I na výměnných destičkách k mlýnku. Záleží na tom, zda je používáte. Všechny, které mají při práci s masem u vás stálé místo, je vhodné také přebrousit. Přiložte je na brusný papír a z obou stran krouživými pohyby zbruste. Bude se vám s nimi pak pracovat mnohem lépe.
Jak mlýnek na maso udržovat
S ostrým mlýnkem se vám bude skvěle pracovat. Aby vám vydržel dlouho v tomto stavu, měli byste ho po každém použití důkladně umýt mýdlem a dokonale utřít do sucha. Nepoužívejte na něj drátěnku ani hrubou část houbičky, jinak ho můžete poškodit. Při dobrém zacházení vám může sloužit ještě roky.
Foto: Shutterstock