S rostoucími cenami se máslo stává velmi drahou surovinou. Někteří lidé nahrazují máslo z důvodu vysokého obsahu nasycených tuků, a protože je vysoce kalorické. Také osoby s intolerancí laktózy se mohou máslu raději vyhýbat, neboť obsahuje malé množství laktózy. Máslo má velmi nízký obsah bílkovin, ale obsahuje také malé množství mléčné bílkoviny kaseinu. Pokud tedy trpíte alergií na mléko, je důležité hlídat příjem másla.
Lahodná chuť másla na čerstvém křupavém pečivu je nenahraditelná, ale při pečení lze použít alternativy.
Pokud se rozhodnete máslo v receptu nahradit, vždy musíte počítat s tím, že chuť nebude zcela stejná. To však není vůbec na škodu, a naopak vás velmi mile překvapí nová nečekaná příchuť.
Kokosový olej
Kokosový olej je častou surovinou ve zdravých receptech. Některé druhy chutnají více po kokosu a jiné méně. Máslo můžete při pečení nahradit kokosovým olejem v poměru 1:1.
Olivový olej
Jako výše uvedený kokosový olej i u olivového oleje je pro něj typická chuť. Některé druhy jsou více aromatické, a proto při jeho použití volte recepty, kam se chuť hodí. Můžete ho použít do ořechové buchty nebo muffinů. Máslo můžete nahradit olivovým olejem v poměru 3:4. Pokud tedy máte do těsta vmíchat 1 šálek másla, tak přidáte 3/4 šálku olivového oleje. Olivový olej není vhodné používat do krémů namísto másla, protože je tekutý a ani v chladničce neztuhne.
Banány
V některých receptech na muffiny nebo bábovku můžete nalézt jako náhražku másla rozmačkané banány. Chuť upečeného dezertu je pak ovlivněna banánovou příchutí. Obecně je tedy vhodnější použití banánu do sladkých dezertů. Máslo můžete nahradit v poměru 1:1.
Řecký jogurt
I tuto náhražku másla se doporučuje používat zejména do sladkých dezertů. Řecký jogurt je krémový a lahodný s pikantní chutí. Pečivo je díky němu jemné a vlhké. Opět jím lze nahradit máslo zhruba v poměru 1:1.
Foto: Shutterstock