Jak postavit příčku ze sádrokartonu? Funkční a estetická dělící stěna krok za krokem

Už jste někdy přemýšleli nad tím, jak snadno a levně změnit uspořádání vašeho domova? Ne? I vy možná máte doma místnost, která by se dala efektivně rozdělit. Co kdybychom vám řekli, že si to pomocí několika jednoduchých kroků a cenově dostupných materiálů můžete zařídit sami? Zajímá vás praktický návod na vytvoření dělící stěny, která bude nejen stylová, ale také zvukově izolovaná? 

Sádrokarton v hlavní roli

Zapomeňte na tradiční stavební materiály a složité konstrukce. Ideálním materiálem pro stavbu příčky je sádrokarton, a to hlavně díky své lehkosti, snadné instalaci a zvukově izolačním vlastnostem.

Velkou výhodou sádrokartonu je také použití ekologických materiálů a nízká energetická náročnost při jeho výrobě. Samotný sádrokarton je pak možné recyklovat a opakovaně využívat ve stavebnictví. Jak plánovat, stavět a dovést k dokonalosti tuto přestavbu s minimální námahou a maximálním efektem? 

Zdroj: Brudra pracovní oděvy

Co všechno budete na stavbu příčky potřebovat?

Než se pustíte do stavby příčky, zkontrolujte, zda máte k dispozici všechny následující nástroje a materiály:

Nástroje: 

• pila – přímočará nebo speciální na sádrokarton
• odlamovací nůž
• příklepová vrtačka – nejlépe AKU
• nerezové hladítko – na spáry
• tesařská tužka
• brusná mřížka – na přebroušení hotového tmelu
• vodováha – pro kontrolu správného osazení profilů 
• ochranné brýle, rukavice a respirátor – pro bezpečnost při práci 
• metr

Zdroj: Elespo – šroubováky na SDK

Materiály:

• profily UW a CW – pro upevnění sádrokartonových desek
• sádrokartonové desky – pro vytvoření příčky
• těsnicí páska – pro odhlučnění profilů 
• sádrový tmel na suchou výstavbu – pro tmelení spár mezi desky sádrokartonu
• natloukací hmoždinky – pro kotvení profilů
• šrouby s plochou hlavou a podložky – pro spojení sádrokartonu
• vruty do sádrokartonu – pro upevnění sádrokartonových desek

Víte, že existují bílé sádrokartonové desky pro standardní aplikaci, zelené do vlhkého prostředí a červené s protipožárními vlastnostmi? 

Součástí stavební sádrokartonové konstrukce jsou také ocelové profily:

• Profily CD a UD – na stropy a šikminy
• Profily CW a UW – na příčky
• Profil UA – pro zavěšení sanity, kuchyňských skříněk

Jak postupovat při stavbě příčky?

1. V interiéru si tesařskou tužkou vyznačíte, kde bude budoucí sádrokartonová příčka stát. S pomocí vodováhy polohu příčky přesunete na stěny a strop.

2. Nyní použijete vodicí ocelové profily UW zkrácené na požadované rozměry. Kotvit je budete na podlahu, stěnu a strop. Ze spodní strany je oblepte těsnicí páskou, která eliminuje přenos hluku příčkou.

3. Připravené profily osadíte na dané místo v místnosti. Fixují se natloukacími hmoždinkami, a to 10 až 15 cm od rohů příčky a pak každých 50 až 80 cm. K předvrtání otvorů použijte příklepovou vrtačku. Pro ulehčení a podepření UW profilu na strop se používají vodicí CW profily, které zkrátíte na výšku podlaží. Pomocí vodováhy a latě zkontrolujte správnost osazení UW profilů. Výška CW profilů by měla být o 10 až 15 mm menší než vzdálenost mezi podlahovým a stropním UW profilem. CW profily se ukládají vždy v jednom směru, tedy otvorem na stejnou stranu. Tímto postupem vytvoříte rošt pro montáž sádrokartonových desek.

4. Začněte pokládat desky z místa, které svírá pravý úhel, nejlépe v celku, pokud to jde – na dořezy použijte pilu. Sádrokartonové desky připevníte pomocí vrutů do SDK.

5. Sádrokartonové desky se šroubují jen ke svislým profilům. Nebudete je tedy kotvit k hornímu a dolnímu UW profilu. Pro kotvení se používají speciální vruty do sádrokartonu, které ukotvíte pomocí šroubováku. Vzdálenost vrutů by měla být 20 cm na výšku a 10 cm od okraje desky. Desky přikládejte tak, aby tvořily vazbu (kraj nesmí vyjít stejně s druhou deskou).

6. Na závěr se sádrokartonové desky tmelí pomocí sádrového tmelu. Ten připravíte tak, že do nádoby s vodou budete postupně sypat tmel a míchat zednickou lžící. Směs by neměla být tekutá, ani příliš suchá – nejlépe pastovitá. 

Tmel nerezovým hladítkem nanesete do spár mezi sádrokartonovými deskami. Na zatmelené spoje poté přiložíte výztužnou pásku a skelnou bandáž, aby spoje držely a nepraskaly. Pomocí nerezového hladítka zatlačíte bandáž do vrstvy tmelu. Na hlavičky šroubů se bandáž nedává. 

Tmelit byste měli ve třech vrstvách, přičemž předchozí vrstva může být sice mokrá, ale nesmí lepit. Na třetí vrstvu se používá finišovací tmel.

7. Po zatvrdnutí tmelu se povrch přebrousí brusnou mřížkou. Tímto ho připravíte na finální povrchovou úpravu – obvykle tedy následuje penetrace a vymalování.

Příčku využijete pro různé účely. Často ji používají majitelé bytů či investoři do nemovitostí pro rozdělení místností a tím zvětšení dispozic nemovitosti. 

Zároveň představuje řešení, jak oddělit WC, které se nachází v koupelně a její instalace proto bývá součástí právě rekonstrukce koupelny. V tomto případě však existují i řešení, které nevyžadují podobné stavební úpravy. Přečíst si o nich můžete v tomto článku.

Tip pro vás: Slyšeli jste o walk-in šatně? O tom mluvily v jednom díle holky z podcastu Chumelenice. Přečtěte si, jak na to: https://www.vseprobydleni.cz/inspirace-jak-si-vytvorit-malou-satnu/ 

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments